Lepsza płynność finansowa przedsiębiorstw?

Na podstawie danych Narodowego Banku Polskiego, możemy zauważyć postępujące ożywienie w przedsiębiorstwach. Według analiz, płynność finansowa firm będzie coraz lepsza.

Lepsza płynność finansowa przedsiębiorstw?
Jak przedsiębiorca może poprawić płynność finansową?

Płynność finansowa a kryzys

 

Przedsiębiorstwa w Polsce dobrze poradziły sobie z kryzysem. W drugim kwartale tego roku przychody firm wzrosły i co za tym idzie, płynność finansowa uległa polepszeniu. Od roku 2012 największe problemy dotyczyły branży budowlanej oraz turystycznej. W branży budowlanej głównym powodem kryzysu było bankructwo przedsiębiorstw, a za kłopoty w turystyce odpowiedzialne są przede wszystkim kłopoty z bezpieczeństwem w kierunkach podróży wielu Polaków. 

 

Zgodnie z analizami danych NBP lepsza płynność finansowa w wielu przedsiębiorstwach jest wynikiem obniżenia dużej części kosztów materiałów, usług obcych oraz energii. Znajdująca się w kryzysie branża budowlana szczególnie intensywnie wprowadziła redukcję kosztów, co wielu przedsiębiorstwom pozwoliło utrzymać się na rynku.

 

Po spowolnieniu produkcji czas na ożywienie

 

Według danych, po okresie wycofania, coraz więcej firm decyduje się na uruchomienie inwestycji. W szczególności przedsiębiorstwa eksportujące zaczynają odnotowywać wzrost nakładów inwestycyjnych. 


Lepsza kondycja finansowa przedsiębiorstw

 

W związku z lepszą kondycją polskiej gospodarki, w firmach Polskich polepszeniu ulega także płynność finansowa. Według analiz sytuacja ta związana jest także z rosnącą wiedzą na temat zarządzania płynnością oraz optymalizacja kosztów. Polskie przedsiębiorstwa coraz lepiej sobie radzą ze ściąganiem należności oraz dokładniej analizują klientów, aby nie doprowadzić do sytuacji zaangażowania dużych nakładów w projekty, które nie przyniosą rezultatów finansowych i wpędzą firmę w kłopoty. 

 

Wiele firm ma w bankach kredyty, jednakże głównie są to zobowiązania krótkoterminowe. Powolne ożywienie w branżach moze wpłynąć na wzrost wolumenu sprzedaży i spadek bezrobocia, co w konsekwencji da widoczne efekty makro i mikroekonomiczne.

 

Czytaj więcej:

Zagrożona płynność finansowa firmy - co zrobić?

Płynność finansowa w firmie - czy kredyt pomoże?

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie