Likwidacja banknotu 500 euro

Czy kiedykolwiek trzymaliście w ręku banknot 500 euro? Większość z nas nawet nie miała okazji go zobaczyć. Od 2013 roku planowana jest jego likwidacja.

Likwidacja banknotu 500 euro
Rynki finansowe w Europie

Banknot 500 euro od zawsze wywoływał dyskusje i budził wątpliwości. Większość mieszkańców Europy nigdy go nie widziało (w niektórych krajach UE 500 euro to wartość wypłaty), mimo, że stanowi podobno aż ¼ wartości euro, która jest w obiegu. Okazuje się, że banknot ten może być bardzo wygodnym instrumentem rozliczeń w szarej strefie, a także metodą na oszczędności poza granicami Unii Europejskiej.

Znany analityk finansowy Athanasios Vamvakidis wyszedł z pomysłem, aby rozpocząć w 2013 roku usunięcie banknotu z rynku. Likwidacja polegałaby na tym, że w ciągu miesiąca istniałaby możliwośc wpłacenia go do banku. Następnie 500 euro skończyłoby swój prawny żywot. Potencjalni przestępcy nie mieliby wyboru i musieliby wyprać brudne pieniądze.

Szef Europeskiego Urzędu do spraw Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF) Giovanni Kessler podziela pogląd Vamvakidisa i uważa, że likwidacja 500 euro jest potrzebna. Według niego „Pięćsetka” daje wiele możliwości potencjalnym przestępcom, a w normalnym życiu nie jest konieczna.

Warto wspomnieć, że banknoty o nominale 500 euro stanowią bardzo wygodną metodę na transfer, ponieważ niewielka skrytka w sejfie (45 centymetry) mieści w ten sposób aż 10 milionów euro.

W 2010 roku agencja SOCA, czyli organizacja zajmująca się przestępczością zorganizowaną poinformowała, że „pięćsetka” ma zastosowanie tylko i wyłącznie w szarej strefie. Po apelu SOCA w Wielkiej Brytanii przestano używać banknotu 500 euro. Likwidacja możliwa jest także w innych krajach.

Na kogo kolej? Czas pokaże.

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie