Limity w programie Mieszkanie dla Młodych

Już za kilka miesięcy ma ruszyć program Mieszkanie dla Młodych, lecz nadal istnieje wiele pytań i kontrowersji związanych z dofinansowaniem. Jakie lokum zostanie dofinansowane?

Limity w programie Mieszkanie dla Młodych
Dodatkowe informacje o rządowych dopłatach

Dlaczego Mieszkanie dla Młodych ma mało zwolenników?

 

Wiele grup społecznych opowiada się przeciwko projektowi Mieszkanie dla Młodych. Wskazują przede wszystkim na dyskryminujący charakter dofinansowania, a to głównie ze względu na brak możliwości otrzymania dofinansowania do lokum zakupionego na rynku wtórnym. W mniejszych miejscowościach czy wsiach deweloperzy nie inwestują w budowę nowych lokali mieszkaniowych na taka skalę jak w dużych miastach. 

 

 

Jak ustalane są limity kosztów?

 

Wokół programu Mieszkanie dla Młodych powstaje wiele pytań dotyczących limitów. Aby osoba otrzymała dofinansowanie, cena mieszkania zakupionego u dewelopera nie może przekraczać danej wartości. Maksymalny koszt metra kwadratowego mieszkania jest ogłaszany co 6 miesięcy. Wskaźniki będą się różnić w zależności od miejscowości, w której zostanie dokonany zakup mieszkania. Maksymalną wartość wylicza się jako iloczyn powierzchni mieszkania razy 1,1 i średnia arytmetyczna ostatnich dwóch odczytów wskaźnika kosztu odtworzenia 1 metra kwadratowego użytkowej powierzchni budynków mieszkalnych, obowiązującej w gminie nieruchomości.

 

 

Gdzie największe limity?

 

W październiku ogłoszono najnowsze limity w większości województw. Najdroższe lokum w ramach programu Mieszkanie dla Młodych będzie można nabyć w Warszawie. W stołecznym mieście maksymalne dofinansowanie będzie przyznawane do 5864,65 złotych za metr kwadratowy. Najniższe limity zostały ogłoszone dla województw lubelskiego, podkarpackiego oraz świętokrzyskiego i wynoszą poniżej 3,5 tysiąca złotych za metr kwadratowy.

 

Ponadto dofinansowanie będzie przysługiwało do mieszkania o powierzchni maksymalnej do 75 metrów kwadratowych oraz w przypadku domu jednorodzinnego do 100 metrów. Dla osób posiadających 3 lub więcej dzieci limity są powiększone odpowiednio o 10 metrów kwadratowych.

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie