Majątek polskich gospodarstw domowych w raporcie NBP

NBP wziął pod lupę wartość polskich majątków osobistych. Czy wiesz ile warte jest gospodarstwo domowe przeciętnego Kowalskiego?

Majątek polskich gospodarstw domowych w raporcie NBP
Czy Polaków można nazwać bogaczami?

Stworzony we współpracy z Głównym Urzędem Statystycznym raport NBP udostępnia zbiór danych o majątku polskich gospodarstw domowych.

Analiza sytuacji ponad siedmiu tysięcy gospodarstw z całej Polski pozwoliła NBP wycenić wartość majątku przeciętnej polskie rodziny na prawie 257 tysięcy złotych.

Dane statystyczne pokazują również, że więcej posiadają osoby wykształcone w przedziale wiekowym 45-64 lata – ich majątek jest nawet dwukrotnie wyższy od majątku osób z wykształceniem podstawowym. Lepsza sytuacja materialna jest też udziałem samozatrudnionych – ich majątek może być nawet czterokrotnie wyższy od majątku pracujących w oparciu o umowy cywilno-prawne lub umowy o pracę.

Raport obala też mit kontrastujący bogate miasta z biednymi wsiami – wartość wiejskich gospodarstw domowych szacowana jest na 366 tysięcy złotych, podczas gdy miejskich na zaledwie 216 tysięcy złotych.

Analiza przeprowadzona przez NBP wskazuje też, że głównym składnikiem majątku Polaków są nieruchomości i pojazdy, oszczędności przeciętnego gospodarstwa domowego nie przekraczają natomiast 9 tysięcy złotych.

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie