“Maluch na uczelni” dla młodych rodziców

Przygotowany program pomocy dla młodych rodziców na studiach zakłada otwarcie szeregu przyuczelnianych ośrodków. Rząd najwyraźniej chce wspierać edukację rodzicielstwo.

“Maluch na uczelni” dla młodych rodziców
Jak pogodzić studia z rodzicielstwem?

W 2015 roku ministerstwo nauki ora pracy planują przeznaczenie 10 milionów złotych na przygotowanie przyuczelnianych ośrodków dla dzieci, takich jak żlobki czy klubiki dziecięce w celu pomocy młodym rodzicom w studiowaniu.

 

Biorąc pod uwagę sytuację aktualną, przy polskich uczelniach wyższych istnieje tylko 15 ośrodków dziecięcych, z których głównie korzystają uniwersyteccy pracownicy naukowi. Wyjątki są dwa – Wrocław i Katowice. We Wrocławiu po wyremontowaniu piwic akademikowych przy politechnice, otwarty został klubik, zapewniający studiującym rodzicom opiekę nad dziećmi do trzech razy w tygodniu.

 

Prawdą jest jednak, iż studentów z dziećmi nie brakuje również w innych miastach Polski. Wychodząc na przeciw potrzebom rodzicielskim, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego z pomoca Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej przygotowały program “Maluch na uczelni”.

 

W pierwszym roku działania programu stworzonych ma zostać około tysiąca ośrodków przyuczelnianych, takich jak żłobki, klubiki dziecięce, wraz opiekunami dziennymi. Planowany budżet, mający pomóc w stworzeniu i utrzymaniu placówek wynosi 10 milionów złotych. W razie konieczności, działania programowe mogą zostać rozszerzone.

 

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie