Mieszkanie dla młodych - co z rynkiem wtórnym?

Rząd pracuje od kilku miesięcy nad nowym programem Mieszkanie dla Młodych. Młodzi ludzie z wytchnieniem oczekują na wieści, a w szczególności informacje dotyczących rynku wtórnego.

Mieszkanie dla młodych - co z rynkiem wtórnym?
Mieszkanie z dopłatą nie dla wszystkich?

Podczas gdy w innych krajach w Europie i na świecie w rynek nieruchomości uderzył kryzys, w Polsce chętnych na nowe cztery kąty nie brak. Ostatnie spadki stóp procentowych sprzyjają zakupowi nowych mieszkań.

 

Jakie mieszkania dla młodych z dopłatą?


Program Mieszkanie dla Młodych pierwotnie przewidywał dofinansowanie do kredytu hipotecznego przy zakupie mieszkania w stanie deweloperskim. Jednakże inwestycje tego typu najczęściej są prowadzone w dużych miastach, przez co osoby zamieszkujące mniejsze miejscowości miałyby problem z rynkiem pierwotnym. W tej sytuacji może pozostać budowa domu, nad czym również trwa debata w Sejmie, jednakże nie każdego stać na ten przywilej.

 

Z drugiej strony, osoby będące przeciw włączeniu rynku wtórnego w program Mieszkanie dla Młodych powołują się na pierwotny cel programu jakim było pobudzenie rynku nieruchomości w Polsce.

 

Mieszkanie dla Młodych a deweloperzy


Także dla deweloperów debata w Sejmie jest kluczowa, gdyż obecnie inwestorzy powstrzymują się od decyzji budowlanych ze względu na brak ostetecznego kształtu programu Mieszkanie dla Młodych. Jeśli decyzja byłaby przeciw rynkowi wtórnemu, znów moglibyśmy zauważyć boom mieszkań na rynku pierwotnym.

 

Polacy rozglądający się za własnym mieszkaniem na tańszym rynku wtórnym wstrzymują się jeszcze z decyzją, gdyż może okazać się, że dopłata będzie także przyznawana do mieszkania z tzw. drugiej ręki. W najbliższym czasie dowiemy się ostatecznie, czy idea pobudzenia rynku budowlanego zwycięży w Sejmie nad brakiem dyskryminacji wobec rynku wtórnego i osób zamieszkujących mniejsze miejscowości.

 

Więcej o zakupie mieszkania:

Mieszkanie dla młodych - od czego zacząć?

Jakie warunki muszę spełniać, żeby dostać tani kredyt hipoteczny?

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie