Mieszkanie dla Młodych, czyli kredyt hipoteczny taniej

Mieszkanie dla Młodych to nowa szansa dla wielu osób na nowy dom. Czy warto jednak starać się o dopłatę? Może lepiej zacząć oszczędzać na wkład własny?

Mieszkanie dla Młodych, czyli kredyt hipoteczny taniej
Jak zmienią się koszty kredytu hipotecznego z MdM?

Mieszkanie dla Młodych podbija polski rynek mieszkaniowy już od kilku tygodni. Według danych statystycznych, w ciągu pierwszych 14 dni trwania programu, zaakceptowano 150 wniosków, z których łączna wartość dopłat rządowych do kredytów hipotecznych wyniosła ponad trzy miliony złotych. Łączny przewidywany budżet na pierwszy rok działalności programu wyznaczony został na 600 milionów złotych.

 

Aktualnie kredyt hipoteczny z dopłatą można otrzymać w siedmiu polskich bankach:

 

  • PKO BP
  • Pekao SA
  • Getin Noble Bank
  • Alior Bank
  • BOŚ
  • BPS 
  • SGB

 

Zwiększająca się ilość instytucji, które dołączają do programu oznacza łatwą dostępność dla klientów oraz zróźnicowanie rozwiązań.

 

Mieszkanie dla Młodych a kredyt hipoteczny

 

Mimo popularności oraz finansowych korzyściach programu MdM, wiele osób nadal rozważa zaciągnięcie kredytu hipotecznego bez wnioskowania o dopłatę do wkładu własnego

 

W związku ze zmianą zasad udzielania kredytów hipotecznych, Mieszkanie dla Młodych może okazać się jednak jedyną możliwością zakupu własnych czterech kątów. Przypomnijmy, od początku 2014 roku, każda osoba zainteresowana zaciągnięciem kredytu hipotecznego potrzebuje minimum 5% wkładu własnego wartości zobowiązania, co bezpośrednio wiąże się z posiadaniem dość wysokich oszczędności.

 

Ile można zyskać dzięki programowi Mieszkanie dla Młodych?

 

Przejdźmy jednak do konkretów. Zgodnie z ogólnymi zasadami programu, bezdzietne małżeństwo lub osoba samotna mogą liczyć na 10% wkładu własnego, natomiast małżeństwa czy single z dziećmi mają szansę na dodatkowe 5% więcej

 

Dopłata dodatkowo zależy od wysokości odpowiedniego wskaźnika, opartego na wyliczeniu przeciętnego kosztu budowy jednego metra kwadratowego na określonym obszarze. Na jego podstawie wyliczone zostały również lokalne limity cenone Mieszkania dla Młodych. 

 

Innymi słowami oznacza to, iż osoby, które kupią mieszkanie tańsze niż wyznaczony limit, mogą liczyć na procentowo większą dopłatę. Podobna sytuacja zajdzie, jeśli mieszkanie będzie miało większy metraż, ponieważ dopłaty wyliczane są dla lokali o wielkości 50 m2

 

Biorąc dodatkowo pod uwagę marżę pobieraną przez bank, która jest najczęściej nieco wyższa niż dla klientów nie posiadających dopłaty, średni zysk, osiągnięty dzięki obniżeniu miesięcznej raty, może wynieść nawet do 16%. Na taką korzyść mogą liczyć osoby, otrzymujące 15% dopłaty, posiadające kredyt hipoteczny na kwotę ok 214 tysięcy złotych na 25 letni okres spłaty. Dodajmy, iż kredyt został zaciągnięty na 50 metrowe mieszkanie w Warszawie.

 

W wyżej opisanej sytuacji, Mieszkanie dla Młodych to zdecydowanie korzystne rozwiązanie. Średni zysk, uzyskany dzięki programowi dopłat zamyka się w granicach 6% miesięcznie, co przy wysokich kwotach kredytowania może oznaczać jedyne realne wyjście dla osób, które chcą kupić własne mieszkanie. 

 

Wskaźniki oczywiście zmieniają się w zależności od wysokości kredytu, wielkości mieszkania oraz przede wszystkim lokalizacji. Warto zapoznać się ze wszelkimi warunkami kredytowania, porównać różne oferty i poświęcić nieco czasu na przeanalizowanie konkretnych wyliczeń. Pamiętajmy, iż doradca w banku ma obowiązek udzielić nam wszystkich informacji.

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie