Mieszkanie dla młodych - jak kupujemy pierwsze cztery kąty?

Niestety o kredyt hipoteczny jest w naszym kraju coraz trudniej, a młodzi ludzie coraz częściej chcą zadbać o własne lokum. Czy program Mieszkanie dla młodych jest jedynym rozwiązaniem?

Mieszkanie dla młodych - jak kupujemy pierwsze cztery kąty?
Kredyt z dopłatą czy może mieszkanie za gotówkę?

Mimo, że ceny nieruchomości na sprzedaż spadają, o kredyt mieszkaniowy jest nadal ciężko. Jednym z korzystnych rozwiązań jest rządowy program Mieszkanie dla Młodych, który związany jest z dopłatą do kredytu hipotecznego.

 

Mieszkanie dla Młodych - zasady

 

Nie ma jeszcze jednoznacznych ustaleń co do formy pomocy, lecz wiadomo, że poza deweloperskimi nieruchomościami, zostanie także włączona w program budowa domów jednorodzinnych. Stanie się tak dla zwiększenia popularności programu poza dużymi miastami. W programie będzie można kupić lokum do 100 m2, ale dofinansowane będzie jedynie 50 m2.

 

Program Mieszkanie dla Młodych jest kierowany do osób do 35 roku życia, starających się o kredyt hipoteczny. Dofinansowanie obejmuje 10% wartości kredytu, a osoba posiadająca co najmniej jedno dziecko otrzyma dodatkowe 5%. Jeśli w przeciągu 5 lat od dołączenia do programu urodzi się trzecie lub kolejne dziecko, to można otrzymać dodatkowe 5%. W związku z tym maksymalna dopłata może wynieść 20%.

 

Co zrobić bez dopłaty?

 

Inni korzystają z pomocy rodziców, z którymi decydują się na wzięcie kredytu. Dzięki temu rozwiązaniu często zdolność kredytowa rośnie, a własne mieszkanie dla młodych staje się rzeczywistością. Młodzi ludzie często pracują w oparciu o umowy śmieciowe, bądź na czas określony, przez co bank utrudnia im dostęp do kredytu. Dzięki dołączeniu rodziców do wniosku kredytowego, kredyt mieszkaniowy staje się dostępniejszy. Oczywiście rodzice muszą posiadać odpowiednią historię kredytową. Jedyną wadą jest krótki okres, na jaki bank udzieli nam kredytu. Generalnie instytucja finansowa będzie gotowa pożyczyć nam gotówkę do 70 roku życia, lecz bierze pod uwagę najstarszego z kredytobiorców, dlatego wiek rodziców może wpłynąć na obniżenie okresu kredytowania.

 

Osoby, których nie stać na kupno mieszkania za gotówkę, i które nie zamierzają brać zobowiązania na wiele lat, często decydują się na wyjazd za granicę i podjęcie pracy. Wybierają kraj i zawód, w którym mogliby zarabiać wystarczająco, aby za kilka lat móc wrócić do ojczyzny i pozwolić sobie na własne mieszkanie. W ten sposób będą wolni od kredytu hipotecznego i mogą spełnić swoje marzenia o własnych czterech kątach. Często jednak koszty wyjazdu za granicę mogą przewyższać zarobki materialne, jednakże jest to coraz popularniejszy krok wśród młodych ludzi.

 

 

Obecnie powstaje wiele narzędzie zachęcających młodych ludzi do kupowania własnego lokum. Możemy skorzystać z pomocy rządu, wziąć kredyt z rodzicami, czy po prostu zarobić na własne cztery kąty wyjeżdżając za granicę. W dobie wolności gospodarczej i otwartych granic staje się to niewątpliwie łatwiejsze. Mimo trudności z otrzymaniem kredytu, znajdziemy wiele sposobów ułatwiających nabycie własnego mieszkania na kredyt.

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie