Mieszkanie dla młodych w 2014 roku

Do końca roku pozostało niewiele czasu i młodzi ludzie wstrzymując się z zakupem własnych czterech kątów, czekają na ostateczny kształt ustawy o programie Mieszkanie dla Młodych.

Mieszkanie dla młodych w 2014 roku
Ostateczny projekt ustawy już znany!

Kilka dni temu ostateczny projekt ustawy o programie Mieszkanie dla młodych trafił do Sejmu. Program ma wejść w życie z 1 stycznia 2014 roku, a przewidywalny okres jego trwania ma wynosić 5 lat. Ostateczny kształt ustawy przewiduje dofinansowanie do kredytu jedynie dla młodych małżeństw oraz singli do 35 roku życia

 

Mieszkanie dla Młodych - szczegóły programu

 

Program Mieszkanie dla młodych przewiduje dopłatę do kredytu hipotecznego w wysokości 10% wartości mieszkania dla bezdzietnego małżeństwa oraz samotnej osoby. Niestety w projekcie nie przewidziano mieszkań z rynku wtórnego. Dofinansowanie zostanie przyznane tylko osobom dokonującym zakupu lokum na rynku pierwotnym, a ponadto musi to być pierwsze mieszkanie.

 

Pierwotnie istniała nadzieja, że także mieszkania z rynku wtórnego będą częścią programu, jednak rząd ostatecznie zdecydował, że jedynie mieszkania z rynku pierwotnego będą objęte programem. Ponadto początkowo zakładane dofinansowanie do budowy domu także zostało pominięte w programie. Jednakże na dotację w ramach programu Mieszkanie dla Młodych mogą liczyć osoby, które dokonają zakupu lokum w domu jednorodzinnym od dewelopera, w którym znajdują się minimalnie dwa lokale.

 

Należy zauważyć, że mieszkania z dofinansowaniem nie będzie można sprzedać ani wynająć, a jeśli właściciel dokona jego zbycia w ciągu 5 lat od zakupu, to będzie musiał zwrócić odpowiednią część dopłaty. Zwracać pieniędzy nie będzie musiała osoba, która pieniądze ze sprzedaży mieszkania przeznaczy na kupno nowego lokum.

 

Mieszkanie dla Młodych z dziećmi

 

Bonusem jest dodatkowe 5 % dla rodziny lub singla posiadających dzieci. Otrzymanie następnych 5% będzie możliwe w przypadku osób, u których narodzi się trzecie lub kolejne dziecko w ciągu 5 lat od zakupu mieszkania. Maksymalnie rodzina może liczyć na 20% dofinansowania do 50 metrów kwadratowych mieszkania o maksymalnej wielkości do 75 metrów kwadratowych.

 

Deweloperzy przewidują wzrost popytu na mieszkania w 2014 w związku z nowym programem Mieszkanie dla młodych, a także spadkiem stóp procentowych.

 

Czytaj więcej:

Jakie warunki muszę spełniać, żeby dostać tani kredyt hipoteczny?

 Wymagania banków - czyli na co być przygotowanym przy wniosku o kredyt hipoteczny

Kredyt hipoteczny - jakich dokumentów potrzebuję?

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie