Millenium Bank Polska nadal w rękach Portugalczyków

Od kilku lat słyszy się głosy, że Millenium Bank Polska ma zostać sprzedany. Czy jednak Portugalczycy naprawdę zamierzają odsprzedać bank?

Millenium Bank Polska nadal w rękach Portugalczyków
Portugalczycy dementują pogłoski o sprzedaży banku.

Millenium Bank Polska jest szóstym największym bankiem w Polsce, a jego strategicznym udziałowcem jest portugalski bank Millenium BCP. Po raz pierwszy podano w mediach informację o zamiarze sprzedania udziałów banku w 2011 roku, jednakże BCP odwołało w tym samym roku pogłoski na ten temat. Sprawa sprzedaży banku nie ucichła.

 

W 2011 roku podano wiadomość o zamiarze sprzedania banku za kwotę 2,5 mld euro i o próbach znalezienia przez BCP chętnego na zakup 65,51% kontrolowanych przez BCP udziałów. Prasa donosiła, że Portugalczycy pragną sprzedać za wspomnianą kwotę 30% udziałów Włochom bądź Francuzom. Mówiono o potencjalnych klientach, takich jak BNB Paribas, a także PKO oraz Deutsche Bank i innych. Celem miało być poprawienie płynności finansowej. Jednakże Millenium Bank Polska szybko rozwiała pogłoski. W związku z tym sprawa na jakiś czas ucichła. 

 

Na początku tego roku prasa znów ogłosiła wiadomość o chęci sprzedaży banku Millenium. Miałoby być to kolejne duże przejęcie na rynku bankowym. Prasa donosiła o prowadzonej przez Millenium Bank Polska analizie rynku w celu znalezienia idealnego kandydata. Portugalczycy potrzebowaliby zastrzyku gotówki w celu spłaty zobowiązań wobec państwa. Mówiono o PKO BP jako o głównym kandydacie. PKO wyraził chęć przejęcia portugalskiego banku. Millenium Bank Polska jest ważnym graczem na rynku polskim, szczególnie ze względu na bogaty portfel hipoteczny, przez co przyciąga chętnych do zakupu.

 

Jednakże główny akcjonariusz banku już w styczniu przyznał, że Portugalczycy nie zamierzają sprzedać banku.  Rzecznik poinformował, że plan dokapitalizacji banku nie przewiduje sprzedaży udziałów. Millenium Bank Polska posiada jednak zobowiązanie na rzecz państwa o wartości 3 mld euro, które będzie musiał oddać. W takiej samej sytuacji znaleźli się Irlandczycy, zmuszeni do odsprzedaży akcji banku BZ WBK. Jednakże, jak podaje Millenium, spłata zobowiązań jest szczegółowo opracowana i nie będzie konieczności sprzedaży banku Millenium. Zobaczymy jednak co pokażą najbliższe miesiące, gdyż przed przejęciem BZ WBK także zaprzeczano do końca informacji o planie sprzedaży.

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie