Młodzi wybierają zadłużenie

Prawie 16% młodych Polaków w wieku 18 - 24 lat posiada zobowiązanie kredytowe. Niestety, niska świadomość finansowa młodego pokolenia oznacza nieodpowiedzialne podejście do zadłużenia.

Młodzi wybierają zadłużenie
Coraz więcej młodych Polaków wybiera kredyty

Co szósty Polak, który nie ukończył 25 roku życia posiada kredyt – wynika z danych gromadzonych przez BIK oraz analiz przeprowadzanych przez agencje badania opinii publicznej.

Chociaż wydawać by się mogło, że pierwsze zarabiane pieniądze powinny wystarczać na zaspokojenie niewygórowanych potrzeb młodych ludzi, dług zaciągany przez osoby w wieku 18 - 24 lat wynosi ponad 6 miliardów złotych, a składają się na niego przede wszystkim kredyty konsumpcyjne, limity w rachunkach bankowych i karty kredytowe. Kredyty obciążone hipoteką posiada natomiast jedynie 1% młodych kredytobiorców.

GUS tłumaczy wysokość zadłużenia w grupie najmłodszych kredytobiorców zarówno prowadzonym stylem życia, jak i chęcią uzyskania odpowiedniego wykształcenia oraz osiągnięcia stabilizacji ekonomicznej przed rozpoczęciem nowego etapu w życiu, jakim może być dla młodych założenie rodziny czy decyzja o kolejnym dziecku.

Z badań wynika, że bardziej skłonni do zaciągania kredytów w młodym wieku są mężczyźni - kredyt posiada 16% z nich. Po bankowe źródła dofinansowania częściej sięgają też mieszkańcy Polski północno-zachodniej.

Chociaż ogólny dług wypracowany przez młodych stanowi jedynie 1% zadłużenia Polaków z wszystkich grup wiekowych, przedstawiciele pokolenia 18 - 24-latków wciąż dość często wykazują niezdolność do terminowej spłaty zadłużenia. Problemy z regularnością ma nawet 15% kredytobiorców.

Sytuacja w naszym kraju przedstawia się następująco:PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie