5 naukowych dowodów na to, ze muzyka jest dla nas dobra

„Muzyka jest scenografią uczuć”, jak mawiał Tołstoj. Czy potrzebujemy tej scenografii do lepszego funcjonowania? Postanowiliśmy sprawdzić, co twierdzą na ten temat naukowcy.

5 naukowych dowodów na to, ze muzyka jest dla nas dobra
Dlaczego warto słuchać muzyki

1 Muzyka jak endorfiny

Badania naukowe dowodzą, że słuchanie muzyki uruchamia w organiźmie szereg pozytywnych procesów, które mają wpływ na nasz dobry humor. Dzieje się tak, ponieważ stymulowane jest uwalnianie dopaminy w mózgu. Wiedzieliście, że słuchanie ulubionych przebojów powoduje eksplozję tego hormonu szczęścia?

2 Śpij dobrze

Okazuje się, że muzyka wpływa fantastycznie na sen. Wyniki badań przeprowadzonych na węgierskim uniwersytecie Semmelweis pokazują, że relaksacyjna muzyka klasyczna słuchana przed zaśnięciem skutecznie ogranicza problemy z zasypianiem. Koniec z lekami i skomplikowanymi terapiami – rozkoszujmy się muzyką Chopina przed zaśnięciem!

3 Terapia antystresowa

Czy wiecie, jak nazywa się hormon stresu? Podpowiadamy: jest to kortyzol. Im więcej słuchamy muzyki, tym mniejszy poziom tej substancji w naszym organiźmie.  Muzyka spełnia rolę rewelacyjnej terapii antystresowej. Zarówno słuchanie ulubionych dźwięków, jak także granie na instrumentach poprawia nasze samopoczucie i hamuje poziom stresu.

4 Dieta muzyczna

Według naukowców z uniwersytetu Georgia, na naszą dietę wpływa światło i właśnie muzyka. Czy wiecie, że jemy mniej i wolniej, jeżeli posiłkom towarzyszy muzyka i słabe oświetlenie? Ciekawy wniosek, może warto do przetestować zamiast katować się dietami cud?

5 Muzyka w aucie

Szczęśliwy kierowca, to bezpieczny kierowca. Badania przeprowadzone przez laboratorium Philips Research dowodzą, że istnieje relacja między muzyką w samochodzie, humorem kierowcy i bezpieczeństwem jazdy. 

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie