Na zakupy do Niemiec, u sąsiada taniej

Turyści często powtarzają, że w Polsce życie nie może być drogie, ponieważ wszystko jest znacznie tańsze niż w ich rodzimym kraju. Okazuje się jednak, że u sąsiada tuż za Odrą sporo towarów można kupić w znacznie niższych cenach.

Na zakupy do Niemiec, u sąsiada taniej
W Niemczech wcale nie jest drożej

Sąsiadów mamy różnych, tym lepszym zazdrościmy powodzenia i posiadanych dóbr, na tych gorszych najczęściej narzekamy. I tak jak każdy z nas, Polska również ma różnych sąsiadów, którym pewnych rzeczy możemy pozazdrościć a innymi oczywiście chwalić. W Europie nadal jesteśmy postrzegani jako jeden z najtańszych krajów, mimo iż nasze średnie pensje pozostają daleko w tyle za zachodnimi państwami. Okazuje się jednak, że u sąsiada może być taniej. I wcale nie mówimy o naszych wschodnich bliskich znajomych a o wszechmocnych Niemczech, bo za Odrą można znaleźć wiele produktów w niższych cenach niż w polskich sklepach. Zdziwieni? 

 

Lista tańszych produktów jest dość interesująca, ponieważ za mniej pieniędzy można kupić sporo podstawowych towarów, których używamy praktycznie na co dzień. Należą do nich np. masło, śmietana, woda mineralna, sok jabłkowy, miód czy olej jadalny, nie wspominając o alkoholu, ponieważ jasne piwo można kupić taniej o około 17% a mocniejsze trunki takie jak brandy nawet o 50%. Różnica ceny butelkowanej niegazowanej wody to 70%. Tańsze są również soczewki kontaktowe. Zaistniała sytuacja związana jest na przykład z wydajnością mleczarstwa w Niemczech, co pozwala producentom na sprzedaż towarów po bardziej atrakcyjnych cenach. Inne ceny zależą w dużym stopniu od różnic w opodatkowaniu czy marżach nakładanych na pewne produkty, takie jak woda czy napoje alkoholowe. Dodatkowo, rynek niemiecki nie przypomina polskiego, ponieważ drobny handel jest mocno ograniczony, co eliminuje dużą ilość pośredników i obniża koszty utrzymania, z którymi często borykają się małe polskie hurtownie i sklepy.

 

Skoro u sąsiada możemy kupić taniej, dlaczego Niemcy kojarzone są z wysokimi kosztami życia i drogimi produktami? Badania rynku, których wyniki zostały przedstawione powyżej, zostały przeprowadzone w Saksonii, gdzie poziom życia znacznie różni się od zachodnich landów niemieckich. Tuż za Odrą, na terenie byłego NRD, ludność nie przypomina zamożnych Niemców, których łatwiej znajdziemy w Bawarii czy Westfalii. Kto ma zatem możliwość odwiedzić naszych sąsiadów i zrobić tam zakupy, polecamy, bo zaoszczędzić można sporo grosza. A może centa?

 

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie