Wzrost produktu krajowego brutto definiuje najprężniej rozwijające się gospodarki świata

Business Insider opublikował listę najszybciej rozwijających się krajów świata bazując na danych o przyroście wartości produktu krajowego brutto. 

Wzrost produktu krajowego brutto definiuje najprężniej rozwijające się gospodarki świata
Czy PKB to odpowiedni wskaźnik do oceny sytuacji gospodarczej?

Business Insider stworzył listę najszybciej rozwijających się gospodarek świata. Raport został przygotowany na podstawie aktualnych danych o wzroście produktu krajowego brutto oraz prognozach Banku Światowego dotyczących przyszłych tendencji do 2017 roku. Lista zawiera 13 krajów, które wykazały największe zmiany.

Na pierwszym miejscu zestawienia znalazła się Etiopia, której średni roczny przyrost produktu krajowego brutto ma utrzymać się do 2017 roku na poziomie +9,7%. Na kolejnych pozycjach uplasowały się Turkmenistan (+9,07 %), Demokratyczna Republika Konga (+8,62%), Birma (+8,3%) i Uzbekistan (+7,87%). Na liście znalazły się również Indie czy Mozambik.

Wśród wyróżnionych w zestawieniu gospodarek wszystkie należą do rozwijających się krajów III świata, których szansa na dalszy wzrost wiąże się ściśle z zagranicznymi inwestycjami bazującymi na niskich cenach lokalnej siły roboczej, surowców i materiałów.

Business Insider podkreśla też, że PKB per capita ujętych w zestawieniu krajów jest wciąż znacznie niższy od światowej średniej. Po raz kolejny uwadze zostaje poddany fakt, iż PKB nie jest najlepszym wskaźnikiem określania sytuacji kraju. Lista zawiera bowiem kraje, w których głównymi problemami są nierówność społeczna, zawirowania polityczne czy korupcja.

Utożsamiane z ogromnym wzrostem gospodarczym postępującym na przestrzeni ostatnich lat Chiny Business Insider umieścił na trzynastym miejscu swojej listy, wskazując na przyrost produktu krajowego brutto w latach 2014 - 2017 na poziomie +7,1%.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ:
Polacy na dziewiątym miejscu wśród zadowolonych Europejczyków »
Kosztowne podróże według Business Insider »
GUS wycenił wartość prac domowych Polaków »

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie