Najtańszy kredyt mieszkaniowy zdecydowanie nie w Polsce

Każdy z nas chciałby mieć swoje cztery kąty, na które najczęściej możemy pozwolić sobie jedynie w przypadku wzięcia kredytu. Nie zapominajmy, że kredyt w związany jest z kosztami. Czy w Polsce dostaniemy najtańszy kredyt mieszkaniowy?

Najtańszy kredyt mieszkaniowy zdecydowanie nie w Polsce
Kredyt mieszkaniowy w Polsce jednym z najdroższych w Europie – donosi Eurostat!

Jak podaje Eurostat, Polska jest krajem, gdzie kredyt mieszkaniowy jest jednym z najdroższych w Europie. Według danych z poprzedniego roku, przedstawionych przez Eurostat, pod względem oprocentowania kredytów Polska znajduje się na 4 miejscu od końca w Unii Europejskiej. Zgodnie z danymi Eurostatu, najdroższy kredyt mieszkaniowy otrzymamy na Węgrzech i będzie on oprocentowany stawką wynoszącą niemal 12%, a kolejne są Rumunia i Bułgaria. Najtańszy kredyt mieszkaniowy dostaniemy w Finlandii (niecałe 2%), a następnie w Luksemburgu. Kolejnymi krajami gdzie dostaniemy najtańszy kredyt mieszkaniowy, będą nasi bałkańscy sąsiedzi: Estonia oraz Litwa. Oprocentowanie kredytu w Niemczech wynosi niecałe 3%. Najwyżej oprocentowane kredyty spośród krajów starej Unii dostaniemy w Portugalii, a oprocentowanie wyniesie nieco ponad 4,5%. Oprocentowanie polskiego kredytu jest bliskie wartości rzeczywistej stopy procentowej, liczone ze stawką Wibor około 4%. Od końca roku stawka Wibor jednak zmalała do około 3,3%, mówiąc o Wibor 3M, dlatego obecnie kredyt ten będzie nieco tańszy. 

 

Ale czy na pewno koszt kredytu w Polsce jest taki wysoki? Powinniśmy zwrócić uwagę także na inne aspekty stawki Wibor. Należy zauważyć, że zakładając w Polsce lokatę możemy zarobić o wiele więcej niż w innych krajach Unii. Przykładowo lokując 100 tys. złotych na lokacie w Polsce otrzymamy 5% w skali roku. W tym przykładzie pominiemy kwestie podatków, gdyż w każdym kraju podatek od zysków kapitałowych jest różny. Lokując pieniądze w kraju posiadającym Euribor, otrzymamy przykładowo 2%. Poziom Wibor czy Euribor będzie wpływał zarówno na lokaty jak i koszt kredytu. 

 

Bank, czy to w naszym kraju, czy w innym kraju Unii, zarabia tyle samo na kredycie. Koszt kredytu będzie wynosił w Polsce przykładowo 1,5% marża+Wibor 3m (tj. 3,24%). Jeszcze kilka miesięcy temu stawka WIBOR dochodziła do 4,90%, obecnie zdecydowanie obniżyła się. Możemy zauważyć, że lokaty także poszły w dół, a co za tym idzie, w związku z obniżeniem stawki Wibor, koszt kredytu się obniżył. Możemy zauważyć, że marża banku będzie wynosiła tyle samo. Wibor nie jest bezpośrednim zarobkiem banku, a stawką, jaką bank musi oddać innemu bankowi za pożyczone pieniądze. U naszych sąsiadów oprocentowanie kredytu wynosi około 3, 4%, a stawka Euribor 0,12%, tak więc marża banku w innych krajach waluty euro jest wyższa. Problem tkwi tak więc w stawce Wibor. 

 

Niewątpliwie po najtańszy kredyt mieszkaniowy nie zwrócimy się do banku w Polsce. Możemy mieć nadzieję, że stawki Wibor będą nadal się obniżać i koszt kredytu będzie zbliżony do naszych sąsiadów.

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie