Niemiec zarobi przynajmiej 8,5 euro za godzinę

Wraz z początkiem roku każdy Niemiec zarobi przynajmniej 8,5 euro za godzinę pracy. Nowa ustawa stabilizuje poziom wyngrodzenia minimalnego u zachodniego sąsiada Polski.

Niemiec zarobi przynajmiej 8,5 euro za godzinę
Ile zarabia się u zachodniego sąsiada?

Wraz z początkiem nowego roku w Niemczech zacznie obowiązywać jednolita stawka wynagrodzenia minimalnego. Każdy zatrudniony będzie od tego momentu otrzymywał 8,5 euro brutto za przepracowaną godzinę, niezależnie od otrzymywanych świadczeń dodatkowych takich jak napiwki, świadczenia świąteczne czy wynagrodzenie za pracę w godzinach nocnych. 

 

Nowe przepisy obejmą wszystkich czynnych zawodowo pracowników, nawet jeśli siedziba firmy zatrudniającej znajduje się poza granicami Niemiec, a pracownik został jedynie oddelegowany do pracy na ich terytorium. 

 

Co więcej, w ramach ustawy o delegowaniu pracowników do Niemiec zatrudnieni tam na okres nie dłuższy niż trzy miesiące bądź siedemdziesiąt dni mogą liczyć na korzystniejsze warunki pracy (na przykład wyjeżdżający do Niemiec w celu wykonywania prac sezonowych). 

 

Ustawa o minimalnym wynagrodzeniu obejmie również studiujących, którzy za staże będą otrzymywać stosowną zapłatę. Tylko żakom pobierającym praktyki w wyuczonym zawodzie przez pierwsze trzy miesiące pracodawca nie będzie zobowiązany wypłacać wynagrodzenia

 

Niektóre branże objęte zostaną okresem przejściowym pozwalającym pracodawcom na stopniowe zwiększanie wynagrodzenia, tak, by wraz z początkiem roku 2017 osiągnęło pułap wymaganych 8,5 euro/h (np. kolportaż ulotek). 

 

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie