Polska z niskim wskaźnikiem długu prywatnego

Ostatnie dane NBP wskazują, że w porównaniu z innymi europejskimi gospodarkami Polska cieszy się stosunkowo niskim poziomem długu prywatnego.

Polska z niskim wskaźnikiem długu prywatnego
Niskie obciążenie finansowe Polaków

Dziennik Gazeta Prawna opublikował informacje na temat prywatnego długu polskich gospodarstw i przedsiębiorstw, który, według ostatnich obliczeń NBP, wynosi 74,8% PKB. Taka wartość prywatnego zadłużenia sytuuje nas wśród jednych z najmniej obciążonych finansowymi zobowiązaniami państw europejskich.

Eksperci wskazują, że niski poziom prywatnego długu wypracowywanego przez gospodarstwa domowe oraz przedsiębiorstwa wpływa na większą podatność na wprowadzanie innowacyjnych rozwiązań technologicznych oraz skłonność do inwestycji. W mniejszym stopniu obarczeni krępującymi nasze finansowe możliwości długami jesteśmy też w stanie więcej przeznaczyć na konsumpcję.

Poza tym, jak dowodzą specjaliści, państwa o niższym wskaźniku długu prywatnego są mniej podatne na kryzys ekonomiczny. W sytuacji zagrożenia recesją gospodarczą państwo może posiłkować się  zwiększeniem pobudzających wzrost akcji kredytowych przy minimalnym ryzyku zepchnięcia sektora prywatnego w pętlę zadłużeń.

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie