Nowa ustawa ułatwi budowę domu

Nowa ustawa ma ułatwić budowę domu rodzinnego i znieść niektóre obowiązki ciążące na zgłaszających chęc rozpoczęcia robót.

Nowa ustawa ułatwi budowę domu
Dobre wiadomości dla budujących własne 4 kąty

Uchwalona w czwartek większością 305 głosów ustawa o prawie budowlanym znosi konieczność ubiegania się o pozwolenie na budowę lub przebudowę domu jednorodzinnego, którego obszar nie wykracza poza granice posiadanej działki, a więc nie uprzykrza życia sąsiadom i innym użytkownikom okolicznego terenu.

Znowelizowana ustawa zrzuca też ze zgłaszających chęć budowy domu obowiązek dostarczenia wraz z projektem budowlanym oświadczenia o przyłączeniu budynku do mediów (sieci kanalizacyjnej, grzewczej, elektroenergetycznej itd.) – spełnienie przez budynek tych warunków będzie sprawdzane dopiero w momencie podania terminu rozpoczęcia prac budowlanych

Ułatwieniem ma też być skrócony okres oczekiwania na sprzeciw administracyjny w odniesieniu do budynków oddawanych do użytku na bazie zgłoszenia – ma on wynosić zaledwie 14 dni (poprzednio 21). 

Nowa ustawa stanowi też o tym, że inwestor nie musi już zgłaszać nadzorowi budowlanemu planowanego terminu rozpoczęcia robót - do tej pory musiał to uczynić na co najmniej 7 dni przed faktycznym początkiem prac. Nowela ma na celu usprawnienie procedur budowlanych i ułatwienie procesu rozpoczęcia robót. 

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie