Nowe dowody osobiste już w 2015

Dowód osobisty posiada każdy pełnoletni obywatel Polski. Nowy rok przyniesie jednak zmiany w naszyk krajowym dokumencie tożsamości. Zmienione dowody osobiste pojawią się już w marcu.

Nowe dowody osobiste już w 2015
Co zmieni się w naszych dokumentach?

Nowe dowody osobiste miały wejść w życie wczoraj, czyli 1 stycznia 2015 roku. Decyzją sejmu z grudnia zeszłego roku, termin pojawienia się zmienionych dokumentów został przesunięty na 1 marca. Zmieniona data pojawienia się nowych wniosków została wyznaczona w związku z potrzebą lepszego przygotowania urzędników oraz systemu informatycznego, który umożliwi wprowadzenie zakładanych zmian.

 

Co zatem zmieni się 1 marca 2015?

 

Po pierwsze, pojawią się wspomniane nowe dowody osobiste. Osoby, które posiadają ważny dokument nie będą zobowiązane do wymiany dowodu. Nowy wzór dokumentu otrzyma jednak każdy, kto po 1 marca złoży wniosek. Uaktualnione dowody osobiste zachowają aktualny format i wymiary. Zmieni się jednak fotografia, która będzie taka, jak ta w nowych paszportach - zapomnijmy zatem o naszych zdjęciach profilowych czy promiennym uśmiechu. Najważniejszą zmianą jest jednak brak adresu zameldowania, podpisu posiadacza czy informacji o kolorze oczu i wzroście

 

Po drugie, wniosek o nowy dowód osobisty będzie można złożyć w dowolnej gminie na terenie całego kraju oraz za pośrednictwem internetowego formularza. Przygotowywany system, oparty o numer PESEL oraz numer dowodu, pozwoli urzędnikom na uzyskanie danych ewidencyjnych każdego obywatela. 

 

Dzięki wspomnianemu systemowi, w dowolnym Urzędzie Stanu Cywilnego będzie można również uzyskać odpis aktu urodzenia, małżeństwa czy zgonu, w związku ze zmianami przy ich rejestracji. 

 

Urzędy gminy będą miały 6 miesięcy na całkowite wprowadzenie zmian. Przez pierwsze pół roku urzędnicy mogą korzystać tak ze starych, jak i nowych przepisów.

 

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie