Nowy banknot NBP

W 2017 roku do obiegu trafi banknot o nominale 500 złotych. 

Nowy banknot NBP
Prace nad najnowszym banknotem trwają

Narodowy Bank Polski chce wprowadzić do obiegu nowy banknot o wartości 500 złotych. Prace nad jego projektem już się rozpoczęły, nowy nominał trafi jednak na rynek nie wcześniej niż w 2017 roku.

Jego pojawienie się ma poprawić efektywność zarządzania gromadzonym w NBP strategicznym zapasem banknotów oraz obniżyć koszty emisji pieniądza. Banknot o nominale 500 złotych zostanie zabezpieczony przy użyciu najnowszych technologii, takich jak nitka okienkowa gwarantująca dynamiczne przechodzenie koloru ze złotego w zielony w banknotach dwustuzłotowych.

Wprowadzenie do obiegu nowego nominału jest też kolejnym etapem zakrojonego na szeroką skalę procesu zwalczania praktyk przestępczych związanych z fałszowaniem pieniędzy. W 2014 roku zmodernizowano już banknoty 10, 20, 50 i 100-złotowe, sprawiając, że ich podrobienie stało się trudniejsze niż do tej pory.

Mimo to w ubiegłym roku w obiegu znajdowało się 11,5 tysiąca fałszywych banknotów, a ich produkcją, zgodnie z szacunkami NBP, zajmuje się coraz większa liczba amatorów. Nowy bezpieczny banknot zostanie zaprojektowany w duchu serii „Władcy polscy”, a jego awers ozdobi sylwetka króla Jana III Sobieskiego.

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie