Od czego płaci się podatek?

Podatek jak co roku stał się gorącym tematem, w końcu terminy składania deklaracji gonią! Jednak od czego tak naprawdę płacimy podatki? Czy da się od nich uciec a może kryją się we wszystkim, co kupujemy?

Od czego płaci się podatek?
Podatek - od czego zapłacę?

Podatek to innymi słowy obowiązkowe świadczenie pieniężne, które jest pobierane przez instytucje publicznoprawne. Jak sama definicja wskazuje jest to świadczenie obligatoryjne, czyli nie ma możliwości uniknięcia płacenia podatków.

 

W artykule skupimy się na tym, od czego płaci sie podatek. Dzisiaj ograniczymy się do świadczeń podstawowych, gdyż podatek płaci się od bardzo wielu czynności, które można pogrupować na różne sposoby.

 

Podatek dochodowy, czyli uszczuplona pensja

 

Podatek, który wzbudza najwięcej emocji to podatek pobierany od naszego wynagrodzenia, w Polsce podatek ten ma charakter progresywny, co oznacza, iż im więcej zarabiamy, tym więcej zapłacimy. Podatek od dochodu płaci prawie każdy, kto pracuje lub posiada inne źródło dochodu. Istnieją jednak wyjątki, ponieważ podatek nie obowiązuje osób, które zarabiają rocznie mniej niż kwotę, określoną przez ustawodawców. W roku 2014 kwota wolna od podatku wynosi 3091 złotych. Dodatkowo pamiętajmy o odliczeniu od naszego przychodu kosztów jego uzyskania - tylko ta kwota podlega opodatkowaniu.

 

Kolejnym podatkiem, o którym warto wspomnieć, jest podatek płacony od prowadzenia działalności gospodarczej. Ten podatek płacony bezpośrednio przez nas, a nie jak w przypadku podatku dochodowego, przez pracodawcę. Osoby prowadzące swoją działalność gospodarczą w momencie rozpoczęcia funkcjonowania mają możliwość wyboru formy opodatkowania. Do dostępnych sposobów należą:

 

  • zasady ogólne, na podstawie których rozliczani są pozostali podatnicy (skala podatkowa 18% i 32%)
  • podatek liniowy w wysokości 19%
  • ryczałt ewidencjonowany
  • karta podatkowa
  • podatek tonażowy

 

Inne zasady rozliczania się z Fiskusem będą również obowiązywać osoby, prowadzące działalność rolniczą. Z dokładnymi informacjami wyjaśniającymi dostępne formy opodatkowania można zapoznać się w broszurze Ministerstwa Finansów.

 

Podatki płacone codziennie

 

Codzienne zakupy również związane są z płaceniem podatków. Podatek płacony jest przez konsumentów od zakupu towarów i usług, jest to tak zwany podatek VAT. W Polsce w zależności od artykułu lub tez usługi płaci się rożną wielkość tego podatku. Aktualne stawki podatku VAT obowiązujące w Polsce to stawka podstawowa 23% oraz stawka obniżona 8%.

 

Podatek VAT od zawsze wzbudza spore emocje wśród przedsiębiorców, ponieważ jest to tak zwany podatek od wartości dodanej i podlegają mu wszystkie etapy związane z produktem lub usługą. Innymi słowy, VAT płacony jest przez każdą osobę, związaną z produkcją, dostawą czy sprzedażą danego towaru. 

 

Kupując alkohol, papierosy czy tez samochód, również zapłacimy podatek akcyzowy, który jest drugim co do znaczenia podatkiem, zasilającym budżet państwa. Inne produkty i usługi, podlegające akcyzie:

 

  • wyroby energetyczne i energia elektryczna, 
  • wyroby ropopochodne, 
  • wszelkie wyroby tytoniowe

 

W zależności od rodzaju towaru podlegającemu opodatkowaniu akcyzą, zmienia się jej wielkość.

 

Dokonując czynności cywilno-prawnych, także należy zapłacić podatek. Przykładowo, każdorazowo sprzedając produkty czy usługi, podpisując umowę pożyczki czy kredytu, ustanawiając hipotekę, zobowiązani jesteśmy do zapłaty podatku. Podobnie sytuacja wygląda w momencie otrzymania spadku, darowizny czy wygraniu na loterii - w takich sytuacjach również należy rozliczyć się z Fiskusem.

 

Nie zapomnijmy również o podatku od towarów przywożonych do krajów należących do UE, które nazywane są cłami.

 

Podatki płaci się więc na każdym kroku i w różnej formie czy wysokości. Codziennie mamy do czynienia z podatkami bezpośrednimi, o których płaceniu mamy świadomość, jednak istnieje również sporo podatków pośrednich, które nieco trudniej zauważyć. Taka opłata jest najczęściej wliczona w cenę kupowanego towaru czy usługi, jednak to my ponosimy końcowy koszt. 

 

Od podatków nie można uciec. Warto jednak pamiętać, że istnieją ulgi podatkowe, do których mamy pełne prawo. I nie zapomnijmy o obowiązkowym oraz terminowym rozliczeniu się z Urzędem Skarbowym - co roku.

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie