Odbierz telefon, być może to Fiskus!

Telefon z fiskusa? W tym roku będzie to bardziej prawdopodobne. Urzędnicy zadzwonią w wielu kwestiach, nawet w celu zaproszenia nas do złożenia wyjaśnień.

Odbierz telefon, być może to Fiskus!
Kto może otrzymać wezwanie telefoniczne?

Wszyscy doskonale wiemy, iż fiskus może wezwać nas na rozmowę związaną z naszą coroczną deklaracją podatkową. Do tej pory stosowne powiadomienie przychodziło pocztą, jednak najnowszym pomysłem resortu finansów jest rozszerzenie formy kontaktu z podatnikami poprzez rozmowy telefoniczne.

Ministertwo Finansów przygotowało przewodnik "Standardy dotyczące wyjaśnień i wezwań", w którym urzędnicy znajdą nowe zalecenia, zachęcające do kontaktu telefonicznego z podatnikami. Głównym założeniem nowego podejścia jest zmiana wizerunku urzędu na bardziej przyjazny.

Urzędnicy co prawda często dzwonili do osób, które złożyły zeznanie podatkowe, jednak takie rozmowy nie były odnotowywane. Nowe zasady mają to zmienić:

  • jeśli podatnik złoży wyjaśnienie przez telefon i sprawa zostanie rozwiązana, urzędnik zamknie kwestię poprzez sporządzenie odpowiedniej adnotacji;
  • jeśli konieczna będzie wizyta podatnika w urzędzie w celu złożenia korekty lub brakującego podpisu, urzędnik wyjaśnie kwestię i poprosi o stawienie się w urzędzie w określonym terminie.

Wezwania telefoniczne otrzymają również osoby, wobec których prowadzone są postępowania podatkowe, związane np. z posiadaniem różnych adresów kontaktowych. Również osoby unikające wizyt w urzędzie, mogą spodziewać się telefonu z fiskusa. 

Urzędy podatkowe nie zrezygnują całkowicie z wysyłania wezwań pisemnych, szczególnie do osób, które unikają odbierania telefonu lub nie dopełniły uzgodnionych wcześniej ustaleń. Fiskus skontaktuje się listownie również w sprawach deklaracji VAT i innych poważnych niedopełnieniach. Pamiętajmy jednak, iż każdy z nas, będąc podatnikiem, może otrzymać telefon lub list z urzędu podatkowego.

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie