Oddaj samochód na złom, a państwo ci zapłaci

Jeśli posiadasz stary samochód, państwo wypłaci ci rekompensatę za jego złomowanie. Wystarczy, że przesiądziesz się do środków komunikacji miejskiej.

Oddaj samochód na złom, a państwo ci zapłaci
Portugalia zachęca do złomowania wiekowych pojazdów
  • ochrona środowiska
  • napęd elektryczny
  • rekompensata

Portugalski rząd chce zachęcić obywateli do pozbywania się starych, ponad dziesięcioletnich samochodów. Szczytnym celem mającej zacząć obowiązywać już w styczniu 2015 roku akcji jest: 

  • zwiększenie bezpieczeństwa na drogach poprzez zredukowanie liczby podatnych na awarie, wiekowych pojazdów oraz
  • troska o środowisko naturalne, zatruwane przez starsze technologicznie samochody.

Rekompensata czeka na każdego, który, oddając samochód na złomowisko, zdecyduje się później korzystać ze środków transportu publicznego lub zakupić pojazd o napędzie elektrycznym.

Tym pierwszym, w myśl ustawy, podarowany zostanie specjalny bon na kwotę 2 tysięcy euro uprawniający do 

Osoby, które nabędą samochód elektryczny rząd zamierza wesprzeć ulgami na podatek drogowy, które pozwolą kierowcom zaoszczędzić nawet 4,5 tysiąca euro.

Jakkolwiek piękna idea nie przyświecałaby ustawodawcom, nie brakuje sceptyków twierdzących, że w Portugalii jest zbyt mało stanowisk pozwalających na naładowania pojazdów elektrycznych, co praktycznie wyklucza możliwość odbycia międzymiastowej podróży takim autem i z pewnością nie zachęca do jego zakupu.

Co więcej, portugalskiemu społeczeństwu, gwałtownie zubożałemu w wyniku kryzysu, który dotknął ich gospodarkę w 2008 roku, nadal trudno przyzwyczaić się do myśli o nieposiadaniu auta. Skoro więc wielu osób nie stać na zakup nowego pojazdu, wolą oni korzystać z wiekowego niż oddać auto na złom. Samochód, choćby stary, to jednak wciąż wyznacznik dobrobytu.