OFE czy ZUS? Poznaj najważniejsze Fakty

W oparciu o raport przygotowany przez TVN24 Biznes i Świat, postanowiliśmy zebrać najważniejsze informacje o OFE i ZUSie oraz aktualnych zmianach. Wszystko, co warto wiedzieć znajdziesz w naszym poradniku.

OFE czy ZUS? Poznaj najważniejsze Fakty
Podjęcie ważnych decyzji wymaga przygotowania

Wszystkie osoby, które opłacają składki emerytalne, stoją właśnie przed ważnym wyborem pomiędzy odkładaniem części pieniędzy w otwartym funduszu emerytalnym lub na indywidualnym subkoncie w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. O czym warto wiedzieć przez podjęciem ostatecznej decyzji?

 

Po pierwsze - terminy


Pomiędzy kwietniem a ostatnim dniem lipca, wszyscy, którzy opłacają skladki na emeryturę, mogą zdecydować, gdzie będą odkładane ich oszczędności. Do wyboru są dwie opcje:

 

  • Otwarty Fundusz Emerytalny
  • subkonto w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych

 

Po drugie - procentowy rozkład składek


Przypomnijmy, iż od lutego b.r. każda osoba zatrudniona na umowę o pracę, przekazuje część swojej pensji, a dokładnie 19,52%, na składkę emerytalną. Środki następnie rozdzielane są pomiędzy:

 

  • 12,22% ZUS
  • 4,38% subkonto w ZUS
  • 2,92% OFE

 

W momencie podjęcia decyzji do końca lipca b.r., każda osoba może wybrać jeden z dwóch scenariuszy:

1. "Zostaję w OFE" oznacza, iż co miesiąc będzie odkładane 2,92% składki emerytalnej, pozostała część trafi do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz na subkonto tam utworzone bez zmian procentowych.

2. "Wybieram ZUS" oznacza, iż 12,22% składki nadal będzie przekazywane Zakładowi bezpośrednio, jednak na indywidualne subkonto trafi już 7,3% składki

 

Po trzecie - wysokość przyszłej emerytury

 

Niewielu z nas zapewne na bieżąco kontroluje stan naszego emerytalnego konta, co oznacza, iż nie wiemy ile udało nam się już zgromadzić środków. Często zastanawiamy się również na jak wysoką emeryturę możemy liczyć w przyszłości. W takiej sytuacji warto odwiedzić Platformę Usług Elektronicznych ZUS, gdzie bez problemu można uzyskać wszelkie informacje.

 

Po czwarte - formularz wyboru


Po przeanalizowaniu dostępnych możliwości, osoby, które decydują się na subkonto w ZUS nie są zobowiązani do składania dodatkowych dokumentów. Jednak wybierając OFE, należy złożyć specjalne oświadczenie poprzez wypełnienie odpowiedniego formularza, w którym można również zmienić dotychczasowy fundusz.

 

W formularzu należy podać swoje dane osobowe oraz potwierdzić zapoznanie się z wszelkimi informacjami dotyczącymi powszechnego systemu emerytalnego, które zostały przygotowane przez resorty finansów i pracy oraz z danymi przedstawionymi przez fundusze emerytalne.

 

Formularz można wypełnić bezpośrednio na stronie Platformy Usług Elektronicznych ZUS a następnie lub wysłać go drogą elektroniczną (opcja dostępna dla osób, posiadających potwierdzone konto w systemie), lub drogą pocztową, po wydrukowaniu oświadczenia. Dodatkowo, można oczywiście udać się osobiście do wybranego oddziału ZUS i tam wypełnić oraz złożyć formularz.

 

Proces zmian dotyczący naszych składek emerytalnych może wydawać się nieco skomplikowany, jednak przed podjęciem ostatecznej decyzji, warto rozwiać swoje wszelkie wątpliwości - w końcu mowa o naszej przyszłości. Pamiętajmy również, że nasz wybór będziemy mogli zmienić dopiero za dwa lata, w roku 2016. Przeanalizujmy zatem dostępne możliwości na spokojnie i zdecydujmy: ZUS czy OFE?

 

Do przeczytania:

Płaca minimalna w Europie »

Krótki poradnik jak założyć firmę i otrzymać kredyt dla firm na start »

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie