KE chce powstania ogólnoeuropejskiego systemu usług transportowych

Zintegrowany system usług transportowych pozwalałby wyszukać optymalne rozwiązanie dla podróżujących w całej Europie. 

KE chce powstania ogólnoeuropejskiego systemu usług transportowych
KE chce pomóc podróżnym w Europie

Członkowie Komisji Europejskiej chcą powstania ogólnoeuropejskiego systemu usług transportowych. Takie rozwiązanie na podstawie udostępnionych informacji o korkach, czasie przejazdu czy cenach biletów ma pozwolić na wyszukanie optymalnej opcji dostania się w wybrane miejsce. 

W zależności od indywidualnych ustawień wskazanych przez użytkownika, system miałby pomóc w wyborze najtańszej, najszybszej, a nawet najbardziej przyjaznej środowisku formy podróży. 

Dzięki zintegrowaniu systemu usług transportowych w Europie podróżni mogliby też posługiwać się jednym biletem obejmującym wszystkie środki transportu, jakimi przebywaliby zaplanowaną trasę. 

W celu stworzenia zintegrowanego i multimodalnego centrum usług transportowych konieczne będzą zmiany. Komisja Europejska chce najpierw, by państwa członkowskie nałożyły na wszystkich usługodawców obowiązek wyposażenia pojazdów w inteligentne systemy. Automatyczny sposób przekazywania koniecznych danych o podróży w czasie rzeczywistym miałby umożliwić błyskawiczne reagowanie na jakiekolwiek zakłócenia w transporcie.