Paragon Auchan do wymiany

Paragon Auchan okazał się zawierać informacje niezgodne z zapisami o prawach konsumenta. UOKiK zobowiązał sieć hipermarketów do zmiany przekazu widniejącego na kwitkach. 

Paragon Auchan do wymiany
Paragon nie musi być podstawą do reklamacji produktu

Od marca tego roku prowadzone jest postępowanie przeciwko Auchan Polska, sieci rozpoznawalnych hipermarketów francuskiej grupy. W ostatnich dniach Urząd Ochrony Konsumentów i Konkurencji stwierdził, że podmiot nie miał prawa umieszczać na swoich paragonach fiskalnych informacji pouczającej o tym, że to właśnie papierowy kwitek upoważnia ich do reklamowania zakupionych w sklepach produktów. 

Eksperci przypominają, że chociaż paragon może znacznie ułatwić i przyspieszyć przebieg postępowania reklamacyjnego, nie jest on podstawą do jego wszczęcia. Zgodnie z polskim prawem, jest przysługująca automatycznie każdemu klientowi rękojmia, czyli prawo do reklamowania produktu niezgodnego z warunkami umowy. 

Potwierdzeniem dokonania zakupu w wybranym sklepie może natomiast być nie tylko paragon, ale i wyciąg z konta bankowego, potwierdzenie świadków zdarzenia czy wiadomość e-mail. 

Paragon Auchan będzie więc przez najbliższe dwa lata przypominał klientom, że jego zachowanie może ułatwić reklamację, ale nie jest do jej złożenia konieczny. 

Więcej informacji na temat rękojmi i gwarancji znajdziecie w naszym poradniku.

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie