PIT 2013, czyli jak rozliczyć się z Fiskusem

Coroczne skladanie zeznan podatkowych juz sie rozpoczelo. Sprawdz przydatne terminy, zmienione zasady oraz co nalezy zrobic aby uniknac pozeznaniowego stresu.

PIT 2013, czyli jak rozliczyć się z Fiskusem
Jak wygląda tegoroczne rozliczenie z Urzędem Skarbowym?

Roczne rozliczenie podatkowe to obowiązek większości z nas. Zadanie wypełnienia deklaracji podatkowej najczęściej kojarzy się z wypełnieniem sporej ilości formularzy i dokumentów, opartej o nasze zeszłoroczne finanse. Poniżej zamieszczamy poradnik, który w skrócie pomoże Wam przygotować PIT 2013.

 

Który PIT muszę wypełnić?

 

Takie pytanie zadaje sobie spora ilość podatników, niektórzy z dodatkową niepewnością czy rozliczenie z Fiskusem ich również obowiązuje. Postawmy zatem sprawę nieco jaśniej: zeznanie podatkowe muszą złożyć wszystkie osoby, uzyskujące przychody, które podlegają podatkowi dochodowemu od osób fizycznych.

 

Wybór odpowiedniego PITu zależy od rodzaju oraz sposobu uzyskania dochodów w rozliczanym roku podatkowym. Jeśli źródło naszych dochodów nie uległo zmianie, należy wypełnić tą samą deklarację, co w roku poprzenim. Jeśli jednak zmienił się lub pojawiły inne rodzaje przychodów, należy upewnić się, który PIT oraz w jakim terminie musimy złożyć. 

 

Warto wspomnieć, iż istnieje kwota wolna od podatku, która w rozliczeniach za 2013 rok wynosi 3091 złotych. Osoby, które w ciągu całego roku uzyskały dochody niższe niż wspomniana kwota nie są zobowiązani do składania deklaracji podatkowej, ponieważ nie podlegają opodatkowaniu. Kwota wolna od podatku nie dotyczy ryczałtowców, osób stosujących kartę podatkową lub rozliczających się liniowo.

 

Skala podatkowa, czyli jak obliczany jest podatek

 

Dochody uzyskane w 2013 roku nadal podlegają dwóm progom podatkowym, które przedstawione są w tabeli poniżej:

 

 

Przedstawiona powyżej skala obowiązuje od roku 2009 i została zmieniona na bardziej korzystną, biorąc pod uwagę progi wcześniejsze. Aktualnie, nawet uzyskując dochody przekraczające pierwszy próg, kwota podstawowa zostanie opodatkowana stawką 18% a skali wyższej podlega sama nadwyżka. 

 

Dodajmy również, iż podatek od kwot podlegających pierwszej skali jest zmniejszany o kwotę zminiejszającą podatek, która za rok 2013 wynosi 556,02 złotych w rozliczeniu rocznym (oraz 46,33 złotych miesięcznie).

 

Zmiany w zeznaniach za 2013 rok

 

1. Ulga internetowa

Rozliczając się za rok 2013, nadal od uzykiwanego dochodu można odpisać ulgę internetową. Zgodnie z nowymi zasadami, podatnik ma prawo do skorzystania z możliwości odpisania ulgi internetowej jedynie w dwóch następujących bezpośrednio po sobie deklaracjach. W praktyce oznacza to, iż osoby, które skorzystały z odpisu ulgi internetowej dwukrotnie w przeszłości, tracą takie prawo w tegorocznym i przyszłych rozliczeniach.

 

2. Ulga prorodzinna

W deklaracjach składanych w roku 2014 za okres poprzedni, ulga prorodzinna zależy od kilku czynników:

 

  • czy podatnik pozostaje w związku małżeńskim?
  • ile dzieci na wychowaniu posiada podatnik?
  • jakimi zarobkami wykazuje się podatnik?

 

Na wprowadzonych zmianach najwięcej skorzystają wielodzietnie rodziny, które mają więcej niż dwójkę pociech na wychowaniu. Na każde dziecko można uzyskać od 1112,04 do 2224,08 złotych ulgi rocznie, w zależności od ilości dzieci. Biorąc pod uwagę rok 2012, zasady pozostają niezmienne w przypadku rodzin w modelu 2+2. 

 

Zmieniają się jednak zasady wyliczania ulgi prorodzinnej w przypadku posiadania jednego dziecka, ponieważ w tym przypadku jej wysokość będzie zależna od dochodów uzyskiwanych przez rodziców. Prawo do ulgi utrzymują:

 

  • rodzice, którzy pozostali cały rok w związku małżeńskim a ich dochody liczone wspólnie nie przekroczyły 112 tysięcy złotych
  • rodzic, który nie pozostał cały rok w związku małżeńskim a którego dochody nie przekroczyły 56 tysięcy złotych

 

Terminy składania zeznań w 2013

 

W zależności od zeznania jakie musimy wypełnić i złożyć, obowiązują nas odrębne terminy, których oczywiście musimy pilnować. Spóźnienie z dopełnieniem naszego obowiązku wiąże się z konsekwencjami pieniężnymi. Poniżej zamieszczamy listę tegorocznych terminów:

 

  • do 31 stycznia należy złożyć: PIT 16A (karta), PIT 19A (duchowni) i PIT 28 (ryczałt)
  • do 28 lutego: PIT 40 (za pracownika) oraz PIT 40A (ZUS za świadczeniobiorcę)
  • do 30 kwietnia: PIT 36 (działalność gospodarcza), PIT 36L (podatek liniowy), PIT 37 (praca), PIT 38 (giełda) i PIT 39 (nieruchomość)

 

Zeznania zgodnie z powyższymi terminami należy złożyć przez upływem północy. Urząd Skarbowy udostępnia kilka możliwości, pomagających dopełnić obowiązku podatkowego w terminie, również bez konieczności odwiedzania odpowiedniego oddziału. 

 

1. Popularną metodą rozliczania się z Fiskusem, która z roku na rok zyskuje więcej użytkowników jest skorzystanie z internetowej deklaracji podatkowej, znanej jako Szybki PIT. Wypełniając elektroniczną deklarację oszczędzamy czas a dostępna platforma jest łatwa w obsłudze i wymaga przygotowania jedynie podstawowych dokumentów. 

 

2. Innym sposobem jest wysłanie naszego PITa pocztą. Skorzystanie z przesyłki poleconej, obsługiwanej przez Pocztę Polską daje podatnikowi możliwość dotrzymania terminu nawet po zamknięciu oddziału Urzędu Skarbowego, ponieważ w tym przypadku liczyć będzie się data stempla pocztowego. Pamiętajmy jednak, iż Fiskus bierze pod uwagę wspomnianą datę jedynie przy przesyłkach wysłanych za pośrednictwem Poczty Polskiej. 

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie