PIT 2013 - ulga odsetkowa a zaświadczenie z banku

Ulgi podatkowe to rozwiązania poszukiwane przez większość podatników. Niektórzy mogą liczyć na tzw. ulgę odsetkową, jednak jak uzyskać zaświadczenie potwierdzające nasze prawo do obniżki? Wystarczy udać się do banku i...zapłacić sporą kwotę.

PIT 2013 - ulga odsetkowa a zaświadczenie z banku
Ulga odsetkowa może przynieść dodatkowe koszty

Coroczna konieczność rozliczenia się z Fiskusem zbliża się wielkimi krokami. Niektórzy już zaczynają przygotowywać potrzebne zaświadczenia, inni odkładają wypełnienie PITu na ostatnie dni.

 

Ulga podatkowa od odsetek

 

Dokumenty jednak zgromadzić trzeba a o niektóre z nich trudniej niż o inne, szczególnie jeśli chcemy otrzymać ulgę od podatku. Wiele zaświadczeń możemy uzyskać za darmo, są jednak i takie, za które podatnik musi zapłacić dość wysoką kwotę. Mowa o dokumencie potrzebnym do uzykania tzw. ulgi odsetkowej, z której aktualnie korzysta ponad 100 tysięcy obywateli Polski, posiadających kredyty mieszkaniowe z lat 2002-2006. 

 

Oczywiście zaświadczenie z banku nie jest potrzebne do samego rozliczenia z Urzędem Skarbowym, gdyż wysokość odsetek kredytowych przekazanych bankowi można obliczyć samodzielnie. Wiadomo jednak, iż w przypadku kontroli nasze kalkulacje nie wystarczą i dokument z banku trzeba będzie Fiskusowi przedstawić. 

 

Bankowe zaświadczenia i ich koszty

 

Jak zatem uzyskać zaświadczenie potrzebne do uzyskania ulgi odsetkowej? Należy zgłosić się do banku, w którym zaciągnęliśmy nasz kredyt mieszkaniowy. I tu może pojawić się problem, związany z kosztem wydania takiego dokumentu. Niektóre z banków, między innymi Getin Bank czy Citi Handlowy pobiera od swoich klientów w granicach 100 złotych za przygotowanie zaświadczenia. Rekordzistą jest jednak Bank Pocztowy, który za wydanie potrzebnego papierka, liczy sobie 200 złotych. Stawką pojawiającą się najczęściej jest ok. 50 złotych. 

 

Istnieją jednak banki, które zaświadczenie wydają za darmo lub umożliwiają jego wygenerowanie za pośrednictwem systemu bankowości elektronicznej. Do takich przyjaznych instytucji należą Alior Bank czy Millennium

 

Skąd jednak pomysł na nałożenie dodatkowych kosztów za tego typu zaświadczenia? Jednym z głównych powodów jest ogólny spadek dochodów banków z alternatywnych źródeł, związanych z różnymi prowizjami, takimi jak interchange czy niskie stopy procentowe. Klienci mogą zatem spodziewać się również innych nowych opłat, wprowadzanych do bankowych cenników.

 

Sprawdź również inne artykuły o podatkach:

Podatek dochodowy w Polsce - statystyki

Jak wypełnić załącznik PIT-O?

Szybki PIT, czyli deklaracja podatkowa przez internet

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie