Płynność finansowa w firmie - czy kredyt pomoże?

Płynność finansowa - jak ją kontrolować? Czy sięgać po kredyty obrotowe?

Płynność finansowa w firmie - czy kredyt pomoże?
Twoja płynność finansowa jest zagrożona? Pomyśl o kredycie.

Płynność finansowa to zdolność do regulowania krótkoterminowych zobowiązań. Jeżeli przedsiębiorstwo nie radzi sobie z płynnością finansową, zagrożone jest całe jego funkcjonowanie. Dlatego też instytucje finansowe wychodzą naprzeciw przedsiębiorcom w potrzebie i oferują kredyty obrotowe, które mogą pomóc w uniknięciu kłopotów.

 

Żeby zbadać płynność finansową w przedsiębiorstwie należy zwrócić uwagę na kilka spraw:

 

1) aktywa obrotowe i zobowiązania bieżące,

2) płynne środki finansowe krótkoterminowe ,

3) środki pieniężne i inne aktywa pieniężne.

 

Dzięki tym wartościom możemy policzyć wskaźniki bieżącej, szybkiej i natychmiastowej płynności, a następnie ocenić ich wysokość. Pomoże to w podjęciu decyzji o kredycie obrotowym. Warto wspomnieć, iż przedsiębiorca może w ten sposób kontrolować płynność finansową, ale że ma kłopoty, przekona się na własnej skórze.

 

Zanim rozpocznie się starania o kredyt obrotowy warto sprawdzić rentowność firmy oraz jej zdolność kredytową, bo przecież chcemy, żeby kredyt nam pomógł, a nie wpędził w jeszcze większe kłopoty finansowe. Ponadto warto zorientować się jaka kwota kredytu jest nam potrzebna i na jaką możemy sobie pozwolić, żeby płynność finansowa została odzyskana.

 

Do zalet korzystania z kredytu obrotowego można zaliczyć:

 

  • szybką decyzję banku dotyczącą udzielenia kredytu, 
  • szybki dostęp do gotówki, 
  • wysokie kwoty na jakie udzielany jest kredyt, 
  • możliwość wpisania raty kredytowej w koszt podatkowy 
  • i przede wszystkim, jeżeli odpowiednio kontrolujemy finanse firmy, kredyt obrotowy może pomóc nam w zwalczeniu problemów z płynnością finansową.

 

Okazuje się, że obecnie trudno jest znaleźć przedsiębiorstwo, które nie wspiera swojej działalności kredytem obrotowym. Jest to opcja bardzo wygodna i przynosząca sukcesy. Istnieją także inne metody, które mogą pomóc w utrzymaniu płynności finansowej, jak na przykład faktoring, leasing, dotacje unijne czy venture capital. Wszystko zależy od indywidualnego położenia firmy, należy się zastanowić, która opcja będzie najlepsza w naszym przypadku. Bo pamiętajmy, płynność finansowa - warto o nią powalczyć.

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie