Podatek dochodowy w Polsce - niski czy wysoki?

Podatek dochodowy w Polsce jest adekwatny do dochodów. Nie zgadzasz się z tym stwierdzeniem? Zapraszamy do zapoznania się z naszą dyskusją.

Podatek dochodowy w Polsce - niski czy wysoki?
Podatek dochodowy w Polsce - adekwatny?

Czym jest podatek?

 

Podatek jest to obowiązkowe świadczenie pieniężne pobierane przez państwo lub jednostkę samorządu terytorialnego bez konkretnego, bezpośredniego świadczenia wzajemnego. Zebrane podatki są wykorzystywane na potrzeby realizacji zadań publicznych. Cechy jakimi charakteryzują się podatki to:

 

  • nieodpłatność
  • przymusowość
  • powszechność
  • bezzwrotność

 

Podział podatków

 

Ponadto podatki można podzielić na:

 

  • bezpośrednie – nałożone na dochód lub majątek podatnika, np. podatek dochodowy, gruntowy, spadkowy,
  • pośrednie – nakładane na przedmiot spożycia, np. VAT, akcyza – ostatecznie płaci konsument.

 

Tak czy siak, podatków nie unikniemy. Pytanie tylko czy podatek dochodowy w Polsce jest odpowiedni? No cóż, każdy z nas byłby zadowolony, gdyby podatek dochodowy był jak najniższy. Niestety wówczas funkcjonowanie państwa mogłoby zostać zachwiane.

 

Polski podatek dochodowy

 

Z danych Komisji Europejskiej wynika, że Polska należy do grupy krajów, gdzie podatek dochodowy jest dość niski. Niższe od nas podatki nakładane są tylko w Czechach, na Węgrzech, Słowacji, w Bułgarii i Estonii. Nasza stawka podatku dochodowego dla osób fizycznych dla osób zarabiających najwięcej wynosi 32 procent . W porównaniu z krajami zachodniej Europy wypada całkiem nieźle, ponieważ we Francji mamy 52 procent, tak samo w Hiszpanii i Holandii, w Wielkiej Brytanii 45, w Finlandii 57, w Niemczech 45 procent.

 

Tak więc generalnie rzecz ujmując podatek dochodowy dla osób fizycznych w Polsce nie jest wcale wysoki. Nie możemy narzekać, wystarczyć zainteresować się stawkami obowiązującymi w innych krajach Europy i okaże się, że nie jesteśmy w najgorszej pozycji.

 

Więcej informacji ekonomicznych:

Fałszywa deklaracja podatkowa sprawdzona w internecie »

Deklaracja podatkowa przez internet nareszcie popularna »

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie