Podatek dochodowy w Polsce

Firmy skarżą sie na wiele utrudnień związanych z założeniem firmy, jednakże czy przedsiębiorstwo zapłaci wysoki podatek dochodowy w Polsce?

Podatek dochodowy w Polsce
Czy firmy w Polsce płacą wysokie podatki?

Wysoki podatek dochodowy w Polsce?

 

Polska nie wypada najgorzej, jeśli chodzi o stawkę podatku dochodowego dla firm. W naszym kraju przedsiębiorstwa płacą 19% podatku dochodowego. Jeśli chodzi o inne europejskie kraje, to oficjalne podatki w Polsce nie są wysokie. Przykładowo porównując inne państwa:

 

  • Niemcy 33%
  • Francja 33,33%
  • Wielka Brytania 24%
  • Włochy 31%

 

Jak wygląda realna sytuacja podatkowa?

 

Mimo tego, że podatek dochodowy w Polsce dla firm wynosi 19% i porównując stawkę podatkową z innymi krajami, Polska nie wypada najgorzej, to efektywny podatek nie jest już tak korzystny dla przedsiębiorców w Polsce. Główną przyczyną tej sytuacji jest fakt, iż :

 

  • stawka 19% jest stosowana w Polsce do wszystkich rodzajów przychodów. Przykładowo w innych krajach zyski kapitałowe są zwolnione z podatku, co czyni je atrakcyjnymi miejscami do lokowania środków pieniężnych,
  • w innych krajach krąg kosztów, które są kwalifikowane jako koszty uzyskania przychodów jest o wiele większy niż w Polsce. W naszym kraju przykładowo takie koszty jak reprezentacja czy amortyzacja samochodów z wyższej półki nie podlega zwolnieniu.

 

Niższe stawki w innych krajach europejskich

 

Mimo tego, że stawka podatku dochodowego w Polsce jest dużo niższa niż w wielu europejskich krajach, to jej zastosowanie wiąże się do wszystkich rodzajów przychodów, co w wielu krajach wygląda inaczej.

 

Przykładowo w Szwajcarii podatek od handlu kawą wynosi jedynie 5%, z czego korzysta wiele firm działających w branży.

 

Innym przykładem może być Irlandia, w której 25% stawka podatkowa jest stosowana jedynie do dochodów takich jak najem czy odsetki. Do pozostałych zysków stosowany jest podatek 12,5%.

 

Mimo tego, że podatek dochodowy w Polsce od osób prawnych jest dużo niższy niż w innych europejskich krajach, to w rzeczywistości umiejętne posługiwanie się prawem podatkowym u naszych sąsiadów może przynieść o wiele więcej korzyści firmom. Z tego względu Polska może nie być widziana jako atrakcyjny kraj pod względem podatkowym.

 

Czytaj więcej:

Podatek dochodowy, czyli gdzie przedsiębiorstwa nie zapłacą CIT? »

Podatek dochodowy w Polsce - statystyki »

Podatek dochodowy w Polsce - niski czy wysoki? »

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie