Polacy przeciw wprowadzeniu euro

Polacy uważają, że, choć nieuniknone, wprowadzenie euro nie przyniesie obywatelom i państwu nic dobrego.

Polacy przeciw wprowadzeniu euro
Kto chce euro w Polsce?

Ponad połowa Polaków nie chce zastąpienia rodzimych złotówek europejską walutą, wskazując, że ewentualna zmiana źle wpłynęłaby na sytuację Gospodarczą Kraju oraz dodatkowo odbiłaby się negatywnie na statusie materialnym obywateli. 

 

Polacy boją się, że w przyszłości po przyjęciu euro, Polskę mogłoby spotkać to samo, co pogrążoną w chaosie Grecję czy objęte głębokim kryzysem Hiszpanię i Portugalię

 

Prawie 50% ankietowanych w badaniu przeprowadzonym przez TNS zauważa również, że wejście do strefy euro może wpłynąć niekorzystnie na poczucie tożsamości narodowej

 

Chociaż odsetek osób popierających wprowadzenie obowiązującej we Wspólnocie Europejskiej waluty w porównaniu z poprzednim badaniem z września bieżącego roku wzrósł o 4 punkty procentowe, wciąż jedynie 16% respondentów uważa, że zastąpienie złotówki euro mogłoby nastąpić w ciągu najbliższych 5 lat. Prawie 20% ankietowanych uznało, że mogłoby to nastąpić nie wcześniej niż za 10 lat. 

 

Należy jednak zauważyć, iż niechętni nowej walucie Polacy przyznają, że wprowadzenie euro jest nieuniknione i prędzej czy później nowa waluta wyprze złotówki. Takiego zdania było 49% ankietowanych. 

 

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie