40% młodych Polaków chce uciec z kraju

Polacy nadal chcą uciekać z kraju. Mimo niskiego ogólnego bezrobocia i poprawiającej się sytuacji gospodarczej, młode osoby nie widzą swojej przyszłości w Polsce.

40% młodych Polaków chce uciec z kraju
Zła sytuacja finansowa wśród młodych

Jak wynika z Europejskiego Raportu Płatności Konsumenckich przeprowadzonego w 21 europejskich krajach, ponad 40% młodych Polaków rozważa przeprowadzkę do innego państwa ze względu na swoją sytuację finansową. W zestawieniu wyprzedzają nas tylko Węgrzy.

Chociaż 80% respondentów w wieku 18-24 lat deklaruje, że terminowe opłacanie rachunków jest dla nich bardzo ważne, aż 35% z nich boi się, że otrzymywane dochody nie pozwolą na regulowanie bieżących zobowiązań. Obawy pojawiają się również wśród 60% respondentów, którzy mają świadomość ile co miesiąc przeznaczają na stałe rachunki.

Młodzi Polacy wymieniają następujące źródła problemów finansowych: system podatkowy, koszty opieki zdrowotnej oraz wydatki na codzienne zakupy. Ciekawostką jest, iż, zgodnie z odpowiedziami, na trudną sytuację nie mają wpływu rozwody, koszty paliwa, wyjazdy wakacyjne czy opłaty za korzystanie z telefonu komórkowego. 

Niemal 40% młodych Polaków przyznaje również, że nie mogłoby sobie pozwolić na jednorazowy wydatek wyższy niż 1200 złotych bez konieczności posiłkowania się dodatkowymi pożyczkami czy kredytami.

Eksperci podkreślają, że wpływ na nieciekawą sytuację finansową młodych Polaków ma nie tylko bezrobocie sięgające w grupie wiekowej 18-24 lat 19,3%, ale i brak podstawowej edukacji związanej z budżetem domowym. Większość z młodych Polaków nie potrafi bowiem dostosować wydatków do wysokości osiąganych przychodów. Ok. 60% odpowiedzi zebranych do przygotowania raportu winą za aktualną sytuację obarcza brak odpowiedniej edukacji finansowej w szkołach. 

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie