Polacy wolni gospodarczo?

Żyjemy w wolnym gospodarczo kraju? Autorzy światowego rankingu przyznali Polsce więcej punktów niż rok temu. Czy jednak kryteria brane pod uwagę można uznać za rzetelne?

Polacy wolni gospodarczo?
Czy Polska daje nam wystarczająco wolności?

57 miejsce. Taką pozycję zajęła Polska w tegorocznym rankingu wolności gospodarczej autorstwa Heritage Foundation i Wall Street Journal. Ranking uwzględnia większość państw z całego świata, łącznie 177, z wyłączeniem nielicznych ze względu na obecność działań wojennych. 

W tegorocznym raporcie nasz kraj awansował o siedem pozycji względem ubiegłorocznego, wyprzedzając Albanię i Rumunię, które uplasowały się tuż za Polską. Doceniony został postęp w łatwości prowadzenia biznesu oraz niezmierna swoboda handlu, dająca naszemu państwu w tym kryterium jedenastą pozycję na świecie. Najgorzej zostaliśmy ocenieni pod względem wysokości wydatków publicznych, które pozwoliły Polsce zająć dopiero 140 miejsce. Pozostałe kryteria brane pod uwagę w rankingu to między innymi “wolność od korupcji”, które uplasowało Polskę na 40 pozycji oraz ochrona praw własności i 42 miejsce opatrzone komentarzem o możliwym zagrożeniu ze względu na znaczny deficyt w budżecie oraz powiększenie długu publicznego. W Europie zajmujemy 26 na 43 miejsca. Czy zatem Polskę można nazwać krajem wolnym gospodarczo?

Kto zwyciężył?
W pierwszej piątce znalazły się kolejno Hongkong, Singapur, Australia, Nowa Zelandia i Szwajcaria, które bezproblemowo pokonały takie światowe potęgi jak USA (10 pozycja), Wielką Brytanię (14) czy Niemcy (19). Słabo wypadła Francja, która zajęła dalekie, 62. miejsce. Najgorzej spośród silnych ogólnoświatowych mocartw zostały ocenione Chiny, 136. miejsce oraz Rosja na 139 pozycji. 

Czy biorąc pod uwagę powyższe wyniki Polskę można nazwać krajem wolnym gospodarczo? Opublikowany ranking dostarcza oczywiście kolejnych danych na temat aktualnej sytuacji ekonomicznej, jednak grono krytyków co roku podważa wybrane przez autorów kryteria oceny, które faworyzują państwa z dużą ingerencją rządu w gospodarkę i silnym systemem biurokratycznym, co z logicznego punktu patrzenia w pewien sposób wyklucza istnienie wolnej gospodarki. 57. miejsce nie wygląda zatem najgorzej.

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie