Polska może być bliżej Europy Zachodniej

Polska może być bliżej Europy Zachodniej

Jak zbliżyć się do lepiej rozwiniętych gospodarek?

Porady McKinsley dotyczące zmian potrzebnych w Polsce pokazują aktualną sytuację na rynku oraz stosunek polskich przedsiębiorstw do zmian.

McKinsey.pl opublikował raport sugerujący, jakie działania powinna przedsięwziąć Polska, by z roli kraju o średnich dochodach awansować do grupy państw o wyższym poziomie wzrostu gospodarczego i dogonić członków UE z zachodu Europy.

Specjaliści z McKinsey uważają, że awans ten może być trudny przede wszystkim ze względu na to, że wygodna pozycja europejskiego średniaka usypia i zmniejsza motywację do dalszego rozwoju. Eksperci twierdzą, że polskie przedsiębiorstwa powinny podjąć ryzyko w celu zwiększenia skali swojej działalności, zmieniając jednocześnie podejście do najnowszych technologii i stawiając na rozwój własnych.

Analiza McKinsey dowodzi również, że polskie firmy powinny bardziej otworzyć się na świat, nie tylko eksportując na szybciej rozwijające się rynki, ale również dbając o bezpośrednie inwestycje i obecność polskich marek wśród przedstawicieli innych niż europejskie gospodarek.

Kompleksowa i wielopłaszczyznowa realizacja stawianych przed polskimi przedsiębiorstwami zadań pozwoli krajowej gospodarce znacząco zbliżyć się do państw Europy Zachodniej.