Polska potęgą transportu już w 2020!

Według najnowszej "Strategii rozwoju transportu do 2020 r.", przygotowanej przez nasz rząd, już niedługo będziemy mogli zapomnieć o problemach z polskimi drogami czy pociągami. Czy zatem w ciągu zaledwie siedmiu lat zmienimy nasz kraj w potęgę transportu?

Polska potęgą transportu już w 2020!

W Polsce strategów nie brakuje, o czym nie raz mogliśmy się przekonać, słuchając jednego z wielu rządowych planów, dotyczącego transportu w kraju. Obiecują, zapewniają, ale jak na razie nie mogliśmy doświadczyć zbyt wielu namacalnych rezultatów, nie licząc poczucia zawodu czy problemów z niektórymi remontami i przebudowami.

Rząd jednak się nie poddaje i niedawno przyjął najnowszą "Strategię rozwoju transportu do 2020 r. (z perspektywą do 2030 r.)", nad którą niestrudzenie obradował przez ponad dwa długie lata, uwzględniając pomysły dwóch ministrów: transportu, Sławomira Nowaka oraz infrastruktury, Cezarego Grabarczyka. Jakie projekty zostały uwzględnione w tym strategicznym dokumencie?

Ogólnym celem strategii jest wyróżnienie najbardziej istotnych (i nieukończonych) inwestycji w restrukturyzację transportu drogowego, kolejowego, lotniczego i morskiego na najbliższe siedem lat. Skupmy się na szczegółach i sprawdźmy czego możemy się spodziewać w Polsce roku 2020.

  • Po pierwsze, będziemy jeździć po 2 tys. kilometrów autostrad oraz 2,8 tys. kilometrów dróg ekspresowych, które mają łączyć wszystkie miasta wojewódzkie.
  • Po drugie, pociągi pojadą z prędkością ponad 160 km/h po 350 kilometrach nowych linii kolejowych a województwa zostaną połączone pociągami pasażerskimi, jeżdżącymi z prędkością 100 km/h.
  • Po trzecie, lotniska odwiedzi ponad 41 milionów pasażerów.
  • Po czwarte, porty przeładują ponad 60 milionów ton ładunku.

Strategia jest zatem bardzo optymistyczna i przedstawia Polskę jako prawdziwie europejski kraj, w którym, odnosząc się do słów dokumentu, drzemie ogromny niewykorzystany potencjał. Miejmy zatem nadzieję, że powyższy projekt nie pozostanie jedynie na papierze a naprawdę zacznie systematycznie wchodzić w życie. Polsko 2020, czekamy!