Pomoc dla zadłużonych w szwajcarskiej walucie

Czy zadłużeni w szwajcarskiej walucie mogą liczyć na pomoc banków i rządu w spłacie kredytu?

Pomoc dla zadłużonych w szwajcarskiej walucie
Frank rośnie w siłę

15 stycznia 2015 roku to czarna data dla wszystkich, którzy zdecydowali się wziąć kredyt w szwajcarskiej walucie. To właśnie wtedy bank centralny ogłosił, że zaprzestaje dalszej ochrony franka, wywołując falę paniki na rynkach. 

Około 550 tysięcy Polaków posiadający kredyty w szwajcarskiej walucie z niepokojem spoglądało, jak wzrastać zaczęły comiesięczne raty ich zadłużeń. Zawirowania na rynku walut doprowadziły do licznych protestów w największych polskich miastach. Zadłużeni skarżyli się, że ogromnym problemem nie jest wysokość samej raty, ale fakt, iż mimo spłaty dużej części kredytu, dług cały czas rośnie

Kredytobiorcy narzekali też na brak wsparcia za strony banków i polskiego rządu. W odpowiedzi na strajki zadłużonych w szwajcarskiej walucie Komitet Stabilności Finansowej zwołał posiedzenie, w wyniku którego ustalono, że raty dla zadłużonych we franku obliczane będą z uwzględnieniem ujemnego LIBORu (stopy procentowej, stanowiącej podstawę wyznaczenia oprocentowania kredytów walutowych). 

Część banków zaczęła już też stosować obniżone spready walutowe. Pomoc zadłużonym we franku rozważa też Ministerstwo Finansów. Żadne konkretne zapowiedzi na razie jednak nie padły. 

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie