Porozumienie Zielonogórskie i plan sześciopunktowy

Część gabinetów lekarskich jest zamknięta od początku roku. Czy Porozumienie Zielonogórskie ma szansę na przekonanie ministerstwa do negocjacji?

Porozumienie Zielonogórskie i plan sześciopunktowy
Czy polska służba zdrowia ma szansę na sukces?

Nie po raz pierwszy rozpoczynamy nowy rok kryzysem w służbie zdrowia. Styczeń przywitał pacjentów zamkniętymi przychodniami i gabinetami lekarskimi a wszystko przez kolejne nieporozumienie między lekarzami a ministerstwem zdrowia

 

Porozumienie Zielonogórskie podsumowało swoje postulaty w sześciu punktach, które zamierza przedstawić odpowiedzialnym za podejmowanie decyzji dotyczących ich pracy. Co znajdziemy na liście protestujących lekarzy?

 

1. Koniec z limitami onkologicznymi - aktualna sytuacja pozwala lekarzom na wystawienie 30 kart na 3 miesiące.

 

2. Brak jednostronnych zmian w umowach z NFZ - aktualna forma kontraktów lekarskim zezwala Funduszowi na wprowadzanie zmian bez zgody medyków.

 

3. Nowy sposób sprawdzania ubezpieczeń oraz uaktualnienie systemu eWUŚ o rzeczywiste dane o uprawnieniach pacjentów.

 

4. Podtrzymany model opieki nad cukrzykami i chorymi z przewlekłymi chorobami układu krążenia.

 

5. Koniec ze skierowaniami do okulistów i dermatologów.

 

6. Nie dla kolejek w POZ - proponowane zmiany (między innymi wprowadzenie pakietu onkologicznego) drastycznie zwiększą kolejki w gabinetach POZ i wydłużą czas oczekiwania pacjentów.

 

Minister zdrowia w dniu 29 grudnia po rozmowach z Porozumieniem Zielonogórskim przedstawił również inne postulaty zaprezentowane przez lekarzy, które zostały odrzucone. Na chwilę obecną negocjacje zostały zawieszone w związku z zamknięciem części gabinetów lekarskich w dniu 1 stycznia b.r.

 

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie