Nowa ustawa ma ułatwić pozbycie się elektroodpadów

Ministerstwo Środowiska opracowało ustawę mającą na celu ułatwienie praktyk oddawania elektroodpadów i zużytego sprzętu podmiotom uprawnionym do ich składowania.

Nowa ustawa ma ułatwić pozbycie się elektroodpadów
Co zrobić z nieużywanym sprzętem AGD?

Przygotowana przez Ministerstwo Środowiska ustawa ułatwiająca oddawanie i składowanie elektroodpadów, a w konsekwencji również zmniejszenie szarej strefy obrotu elektrośmieciami, trafiła właśnie do Sejmu. 

Projekt zakłada, że wszystkie sklepy o powierzchni obejmującej co najmniej 400 metrów kwadratowych zobowiązane będą do nieodpłatnego przyjmowanianiewielkich gabarytowo sprzętów elektronicznych i elektrycznych od swoich klientów, nie wymagając od nich w zamian zakupu nowego produktu. 

Sprzedawcom dostarczającym konsumentom nowy sprzęt do domów zostanie też narzucona konieczność odebrania zużytego, starego produktu, o ile oczywiście klient będzie chciał się go pozbyć. 

Ustawa ma na celu również ukrócenie nielegalnych praktyk demontażowych elektroodpadów, które, zdaniem resortu i specjalistów, zagrażać mogą środowisku naturalnemu. Do podmiotów do tego nieuprawnionych nie będą więc mogły trafiać części sprzętu elektronicznego i elektrycznego czy niekompletne produkty. Z ustaleń resortu wynika, że w zeszłym roku statystyczny Polak pozbył się ponad 4 kg elektroodpadów. 

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie