Poznań stracił wyborową firmę

Wyborowa S.A. jako powody konsolidacji produkcji w zakładzie zielonogórskim podaje względy ekonomiczne, jednak to ograniczenia prawne, związane z decyzjami Rady Miasta Poznań wydają się być głównym katalizatorem zmian.

Poznań stracił wyborową firmę

Poznań słynie z różnych rzeczy, znajdziemy tam między innymi koziołki na ratuszu w centrum pięknego Starego Rynku, pyszne pyry i potrawy z nich zrobione, egzotyczną Palmiarnię i nowoczesny Stary Browar, wypełniony sztuką. Mamy Maltę, która oczywiście kojarzy się z kajakarstwem, jednak na jej terenach można było również znaleźć jedną z najbardziej rozpoznawanych eksportowych polskich marek. Mowa oczywiście o Wyborowej, której w Poznaniu od niedawna jednak nie znajdziemy. 

 

Sprawa wyprowadzki zakładów produkcyjnych Wyborowej do Zielonej Góry, odbiła się szerokim echem w polskich mediach, głównie za sprawą procesu, który spółka wytoczyła miastu Poznań. Wyborowa domaga się 98 milionów złotych odszkodowania w związku z decyzjami podjętymi przez Radę Miasta Poznania w roku 2002 odnośnie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenów położonych wokół jeziora Malta. Na podstawie zatwierdzonego projektu, wspomniany obszar do roku 2017 ma zostać przekształcony i służyć celom rekreacyjno-sportowym. Spółka zdecydowała się na wytoczenie procesu, ponieważ decyzje Rady Miasta znacznie obniżyły wartość należących do niej terenów. 

 

Do wyprowadzki Wyborową skłoniła również trudna sytuacja przemysłu spirytusowego na polskim rynku. Przeniesienie produkcji do jednego zakładu, który znajduje się w Zielonej Górze, pomoże w obniżeniu części kosztów i zwiększy możliwości spółki do produkcji produktów wysokiej jakości. 

 

Wyborowa rozpoczęła działalność w poznańskim zakładzie w roku 1927. W ubiegłym roku rozlano tam prawie 15 milionów litrów wódki. Z zatrudnionych około 90 osób, 34 pracowników zdecydowało się na przeniesienie razem z zakładem do Zielonej Góry. Poznaniowi Wyborowa dziękuje.

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie