Prawdziwa waga nowego banknotu

Już niedługo w naszych portfelach ma szansę pojawić się nowy banknot. 500 złotych wchodzi w obieg w przyszłym roku.

Prawdziwa waga nowego banknotu
Kilka szczegółów o nadchodzącym banknocie 500 zł

W lutym 2017 roku w obieg wejść ma nowy banknot o nominale 500 złotych, którego awers zdobić będzie wizerunek króla Jana III Sobieskiego.

Wprowadzenie nowego banknotu to odpowiedź na potrzeby polskiego rynku oraz próba utrzymania w ryzach rosnących kosztów zapasu strategicznego Narodowego Banku Polskiego. Prezes NBP Marek Belka podkreśla, że wzmożone zapotrzebowanie na pieniądz gotówkowy w polskim obrocie rynkowym spowodowany jest dobrą sytuacją gospodarczą w kraju oraz niskimi stopami procentowymi.

W 2016 roku popyt na pieniądz gotówkowy wzrósł o 16% w porównaniu z rokiem ubiegłym, a sama wartość obiegu gotówkowego wynosi obecnie około 170 miliardów złotych. Mający wejść w obieg w 2017 roku banknot o nominale 500 złotych ma stać się kolejnym krokiem na drodze modernizacji polskiej struktury nominałowej, ograniczając przy okazji liczbę dostępnych na rynku fałszywych banknotów.

Autorem projektu zdobienia banknotu jest Andrzej Heidrich – odpowiedzialny również za obecnie funkcjonujące w obiegu banknoty o wartości 10,20, 50, 100 i 200 złotych. Wizerunek Jana III Sobieskiego na awersie banknotu podtrzymuje chronologiczną tradycję umieszczania na banknotach kolejnych wielkich i zasłużonych władców Polski.

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie