Potrzebujesz gotówki?

Wybierz kwotę i okres spłaty, wypełnij formularz, a nasi doradcy bezpłatnie wybiorą dla Ciebie kilka najlepszych propozycji.

Klikając, wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingowych oraz otrzymywanie informacji handlowych za pomocą telefonu, sms oraz e-mail, wysyłanych przez firmę Adclick Lda (będącej właścicielem portalu mojportalfinansowy.pl) oraz Partnerów.

DALEJ

Prezent na nowy rok od RPP? Tańsze kredyty!

Stopy procentowe mocno w dół

W dniu 9 stycznia 2013, Rada Polityki Pieniężnej obniżyła stopy procentowe o 0,25 punktu procentowego. Głównym powodem decyzji RPP jest niska aktywność gospodarcza w kraju.

Po wczorajszych obradach, Rada Polityki Pieniężnej podjęła decyzję o kolejnym obniżeniu stóp procentowych. Zgodnie z wcześniejszymi przewidywaniami polskich ekonomistów, najświeższa obniżka wyniosła 0,25 punktu procentowego.

Oznacza to, iż aktualnie NBP posługiwać się będzie następującymi wartościami:  

  • podstawowa stopa procentowa - 4%,
  • stopa lombardowa – 5,5%
  • depozytowa 2,5% w skali rocznej.

Wiadomość została pozytywnie przyjęta przez kredytobiorców posiadających zadłużenia w walucie krajowej, ponieważ oprocentowanie takich kredytów niedługo zacznie spadać.

Rada nie wykluczyła kolejnych obniżek w nadchodzących miesiącach. Uzasadnieniem decyzji Rady Polityki Pieniężnej jest obniżony poziom koniunktury w ogólnoświatowej gospodarce, uwzględniając przede wszystkim łatwo odczuwalną recesję w strefie waluty Unii Europejskiej.

Zmianę stóp procentowych umożliwiła poprawa nastrojów na zagranicznych rynkach finansowych, co przyczyniło się do luzowania polityki pieniężnej przez inne banki centralne. 

Z analizy rynku, wykonanej na zlecenie Rady, wynika, iż aktywność gospodarcza w Polsce pozostawała niska, co przyczyniło się do spadku produkcji przemysłowej oraz problemów z ogólnym poziomem sprzedaży detalicznej. Osłabiła się również koniunktura na rynku pracy, co spowodowało wzrost bezrobocia. Powyższe czynniki były głównymi powodami wprowadzenia styczniowej obniżki stóp, która ma pomóc w przyśpieszeniu wzrostu aktywności gospodarczej w kraju.