Przewalutowanie kredytu ratunkiem dla zadłużonych

Przewalutowanie zaciągniętego we frankach kredytu po historycznym kursie szwajcarskiej waluty obowiązującym w dniu zawierania transakcji może okazać się ratunkiem dla zadłużonych. 

Przewalutowanie kredytu ratunkiem dla zadłużonych
Kolejny pomysł pomocy osobom zadłużonym we franku szwajcarskim

Zapowiadane przez prezydenta elekta Andrzeja Dudę w czasie kampanii wyborczej zmiany mogłyby znacząco odciążyć kieszenie kredytobiorców. Ratunkiem miałaby być nowelizacja ustawy, pozwalająca zadłużonym na przewalutowanie zaciągniętego we frankach kredytu po kursie obowiązującym w dniu zawarcia transakcji.

Eksperci wyliczają, że wysokość przeciętnego kredytu zaciągniętego we frankach szwajcarskich w 2008 roku drastycznie wzrosła. Ówczesny kredyt na kwotę 300 tysięcy złotych, pomimo jego regularnej spłaty na przestrzeni ostatnich siedmiu lat, aktualnie wymaga spłaty ponad 175 tysięcy dodatkowych środków. Taki wzrost zadłużenia ma związek z wieloma rynkowymi zawirowaniami, wpływających na drożenie szwajcarskiej waluty.

Przewalutowanie kredytu na bazie historycznych danych o kursie franka w momencie zawierania transakcji, pomimo zmiany oprocentowania, i tak przyniosłoby dłużnikom ulgę. Wysokość kredytu zostałaby wówczas zredukowana do 260 tysięcy złotych.

Zmiana obowiązującego prawa nastąpić może jednak dopiero po wyborach parlamentarnych. Do tego czasu wszyscy posiadający kredyt we frankach szwajcarskich przygotować się muszą na kolejny wzrost wysokości spłacanej raty.

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie