Ranking krajów, w których żyje się najlepiej

Rozwój społeczny to dla mieszkańców ważniejsza kwestia niż wysokie dochody krajowe. Poznajcie ranking państw przygotowany na podstawie aspektów społecznych.

Ranking krajów, w których żyje się najlepiej
Który kraj zapewnia swoim mieszkańcom najwyższy dobrobyt?

Globalny Indeks Rozwoju Społecznego (z ang. Social Progress Index) to jeden z międzynarodowych wskaźników, opracowany w celu lepszego określenia dobrobytu w państwach na całym świecie. Opracowywany od trzech lat przez Social Progress Imperative oraz firmę Deloitte, stawia pod znakiem zapytania optymalność PKB, który przez wielu uważany jest za mało miarodajny wskaźnik rozwoju społecznego.

Social Progress Index w każdym badanym kraju bierze pod uwagę trzy aspekty życia:

  • podstawowe potrzeby ludzkie, czyli dostęp do wody pitnej czy schronienie,
  • fundamenty dobrobytu, czyli dostęp do ochrony zdrowia czy edukacji oraz
  • możliwość awansu społecznego i ochrona praw człowieka.

W ostatniej edycji badania, analizie poddanych zostało 133 krajów. Polska zajęła wysokie, 27 miejsce. Wśród głównych problemów w naszym kraju wymienione zostały choroby cywilizacyjne, nietolerancja wobec obcokrajowców oraz ograniczony dostęp do tanich mieszkań. Biorąc pod uwagę problemy globalne, do największych należy dostęp do wykształcenia wyższego oraz rozwoju na zbliżonym poziomie. 

Pierwsze miejsce w rankingu zajęła Norwegia, która odebrała zwycięstwo Nowej Zelandii, zajmującej w najnowszej edycji piąte miejsce. Na ostatniej pozycji znalazła się Republika Środkowoafrykańska.

W pierwszej dziesiątce znalazły się odpowiedniu: 

1. Norwegia
2. Szwecja
3. Szwajcaria

4. Islandia
5. Nowa Zelandia
6. Kanada
7. Finlandia
8. Dania
9. Holandia
10. Australia

Globalny Indeks Rozwoju Społecznego jako alternatywa dla PKB to możliwość porównania aspektów innych niż finansowy i ma na celu udostępnienie dodatkowych danych dla międzynarodowych inwestorów.

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie