Regionalne różnice w cenach mieszkań nadal spore

Jak kształtują się ceny zakupu mieszkań na terenie Polski? Poznaj najtańsze i najdroższe regiony.

Regionalne różnice w cenach mieszkań nadal spore
Ceny mieszkań dzielą Polskę na pół

Dane udostępnione przez wgn.pl oraz upublicznione przez NBP dotyczące cen nieruchomości wskazują na utrzymujący się podział polskiego rynku mieszkaniowego na dwie części.

Do pierwszej, znacząco droższej, należą duże aglomeracje miejskie, a przede wszystkim Warszawa, Wrocław, Kraków, Poznań i Gdańsk. Wysokie stawki budowlane w tych miastach wpływają jednocześnie na kształtowanie się cen mieszkań w innych regionach, zawyżając obowiązujące ceny.

Według najnowszych danych najbardziej opłacalny jest zakup mieszkania w Gorzowie Wielkopolskim oraz Zielonej Górze – obie miejscowości są miastami wojewódzkimi, ceny za metr kwadratowy powierzchni mieszkalnej mogą tam być jednak o nawet 130% niższe niż w Warszawie.

Stosunkowo niskie koszty zakupu mieszkania w dwóch stolicach województwa lubuskiego rzutują na ceny w całym regionie, czyniąc z niego jeden z najtańszych w Polsce. Tanie mieszkania można znaleźć również w Kielcach, Katowicach i Bydgoszczy.

Eksperci podkreślają jednak, że niskie ceny mogą wskazywać na brak zainteresowania osób szukających mieszkania tym lokalizacjami, wskazując jednocześnie, że wybrane miejscowości nie przyciągają gotowych w nich zamieszkać pracowników.

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie