Daimler przetestuje samosterujące się pojazdy

Koncern motoryzacyjny Daimler jeszcze przed końcem roku chce przeprowadzić testy samoprowadzących się ciężarówek na drogach publicznych Niemiec.

Daimler przetestuje samosterujące się pojazdy
Samochody bez kierowcy przechodzą kolejne testy

Niemiecki koncern motoryzacyjny Daimler chce rozpocząć testy samosterującego się samochodu na autostradach i drogach publicznych kraju. Do tej pory samoprowadzące się dzięki systemowi radarów, kamer i laserów ciężarówki egzaminowane były w amerykańskim stanie Nevada.

Sposób ich działania przypomina funkcję autopilota w samolotach i pozwala kierowcy na ciągłe kontrolowanie sytuacji i ewentualną interwencję w razie konieczności. Testowane przez Daimler pojazdy mają być w stanie nie tylko utrzymać się na swoim pasie ruchu czy omijać pojawiające się na drodze przeszkody, ale również przyspieszać, hamować i dostosowywać prędkość do panujących na trasie warunków.

Koncern motoryzacyjny Daimler czeka teraz na pozwalający na próby na drogach publicznych Niemiec certyfikat. Wcześniej przeprowadzi testy na należących do firmy zamkniętych trasach pod Stuttgartem. Mimo iż twórcy technologii przekonują o jej potencjale zastrzegają jednocześnie, że system wciąż wymaga jeszcze wielu udoskonaleń.