Polacy gubią się na rynku usług finansowych

Z ostatnio przeprowadzonego badania dotyczącego wiedzy obywateli o rynku usług finansowych wynika, że poziom wiedzy Polaków jest niski i nie pozwala na podejmowania przemyślanych decyzji ekonomicznych. 

Polacy gubią się na rynku usług finansowych
Edukacja finansowa w Polsce na bardzo niskim poziomie

Z badań przeprowadzonych przez OECD/INFE wynika, że Polacy mają nikłe pojęcie o produktach finansowych, ich przeznaczeniu i dostępności. Jako naród wypadamy pod tym względem najsłabiej spośród czternastu państw objętych tegoroczną analizą. Kwalifikujemy się do krajów wykluczonych finansowo w UE, gdzie aż 22% obywateli nie posiada dostępu do podstawowych usług finansowych a 20% nie posiada konta osobistego. 

Firma pożyczkowa Wonga również przeprowadziła badania zachowań Polaków i odkryła, iż większość z nas nie dba o swój profil finansowy - 15% z nas przedkłada wygodne życie ponad opłacanie rachunków czy spłacanie zobowiązań a 14% nie dba i nie przejmuje się swoją historią kredytową

Zdaniem specjalistów brak podstawowej wiedzy o rynku usług finansowych skutkuje podejmowaniem złych decyzji, w wyniku których Polacy wpadają w błędne koło zadłużenia. Wielu z nas stosuje produkty finansowe niezgodnie z ich przeznaczeniem, decydując na przykład o finansowaniu długoterminowych celów za pomocą pożyczek „chwilówek”. Nie znamy również podstawowych zasad bezpieczeństwa w internecie, biorać pod uwagę kwestie finansowe. 

Niewielki odsetek Polaków posiada jakiekolwiek oszczędności, a prawie połowa z nas zbyt lekkomyślnie podchodzi do kwestii zadłużenia, podejmując decyzje o zaciągnięciu kredytu pod wpływem impulsu, nie zważając na finansowe możliwości spłaty.

Największym problemem, jak dowodzą analitycy, jawi się zachęcenie Polaków do edukacji. Większość podejmowanych do tej pory prób zwiększenia naszej wiedzy o ekonomii i rynku usług finansowych kończyła się niepowodzeniem. Badania pokazują, że osoby o wyższej wiedzy ekonomicznej rzadziej mają problemy ze spłatą zobowiązań, posiadają oszczędności i pozytywną historię w BIK.

W celu zwiększenia zainteresowania i świadomości finansowej, Wonga.com stworzyła platformę edukacyjną Kapitalni.org. Można na niej znaleźć liczne materiały multimedialne oraz kursy online, które pomogą w zrozumieniu kwestii finansowych i ekonomicznych.

Dołączamy się do akcji i zachęcamy do czytania:
Jak poprawić swoją zdolność kredytową? »
6 zasad jak bezpiecznie pożyczać przez internet »
Jak bezpiecznie wziąć kredyt gotówkowy czy pożyczkę? »
Jak bezpiecznie korzystać z karty płatniczej? »

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie