Słoneczny sposób na bezrobocie

Od dziesięciu lat kraje Ameryki Łacińskiej systematycznie się rozwijają, poprawiając sytuację życiową swoich mieszkańców. Czas zacząć brać przykład z Latynosów i zastosować ich złoty środek na bezrobocie na świecie?

Słoneczny sposób na bezrobocie

Optymistyczne i radosne podejście do życia oraz umiejętność zapominania o zmartwieniach to nie jedyne powody, dla których powinniśmy brać przykład z mieszkańców Ameryki Łacińskiej. Bezrobocie w południowych krajach amerykańskich jest na najniższym od dekady poziome w skali kontynentu i w minionym roku wyniosło jedynie 6,4%, gdzie bezrobocie na świecie ma tendencję wzrostową. Ostatnie dziesięciolecie przyniosło Latynosom wiele pozytywnych gospodarczo zmian, cały region systematycznie się rozwija, polepsza się sytuacja polityczna, warunki życia stają się bardziej komfortowe, co jednocześnie zmniejsza różnice społecznościowe pod względem materialnym. 

 

Ameryka Łacińska jest jednym z niewielu regionów, który uniknął pogorszenia sytuacji gospodarczej w związku z kryzysem dotykającym na przykład bardziej rozwinięte kraje europejskie. Biorąc na przykład pod uwagę bezrobocie na świecie, sytuacja dawno nie była tak zła. Natomiast w Ameryce Południowej największe zmiany dostrzec można w takich krajach jak Meksyk, Chile czy Peru, które wiodą prym w zmniejszaniu bezrobocie, poprzez tworzenie nowych miejsc pracy, tak czasowych jak i stałych, które oznaczają więcej świadczeń społecznych dla mieszkańców. Systematycznie wzrastają tam również płace minimalne i realne.

 

Brazylia jednak zanotowała największy wzrost gospodarczy. Efektywna polityka wewnętrzna pozwoliła na znaczne obniżenie poziomu biedy i awans społeczny do klasy średniej ogromnej części społeczeństwa. 

 

Prawdą jest, że przed Ameryką Łacińską jeszcze daleka droga, jednak kraje latynoskie ani myślą zwalniać. Powinniśmy zatem przeanalizować sytuację Europy i być może skupić się na pozytywnych aspektach życia, rozważając pomysły jak zmniejszyć bezrobocie na świecie. Miejmy również nadzieję, że nazywanie Polski Brazylią Europy ma w sobie sporo słuszności.

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie