Średnie zarobki w Polsce najniższe w kujawsko-pomorskim

Różnice rozwojowe między regionami w naszym kraju nie są tajemnicą. Jednak biorąc pod uwagę średnie zarobki w Polsce, niektóre województwa pozostają daleko w tyle za krajowymi liderami.

Średnie zarobki w Polsce najniższe w kujawsko-pomorskim
Zarobkowej równości w Polsce brak

Wszyscy doskonale wiemy, że w dzisiejszych czasach o dobrą i satysfakcjonującą pracę trudno. Osoby bezrobotne dzielnie przeszukują nowe oferty dzień w dzień i narzekają na rząd, a zatrudnieni skarżą się na swoich szefów, współpracowników czy zbyt małe zarobki. Do narzekań tak na brak pracy, jak i swoją pensję najwięcej powodów mają mieszkańcy województwa kujawsko-pomorskiego, gdzie aktualnie zarabia się prawie najgorzej w całym kraju a pracy nie ma około 150 tysięcy osób. Dla nich średnie zarobki w Polsce byłyby luksusem.

 

Z danych dostarczonych przez Główny Urząd Statystyczny wynika, iż na samym dole zarobkowej tabeli znalazły się województwa podkarpackie, lubuskie, warmińsko-mazurskie oraz wspomniane kujawsko pomorskie, jednak różnice pomiędzy średnimi pensjami w tych regionach są bardzo niewielkie. Biorąc jednak pod uwagę przeciętne zarobki w całym kraju, różnica sięga ponad 14%. Główną przyczyną tak złych statystyk jest ogromne bezrobocie, które w kujawsko-pomorskim wynosi 17,3% i stale rośnie, ponieważ coraz więcej firm kończy działalność lub bankrutuje. Brakuje też zewnętrznych inwestycji, ponieważ żadna z większych korporacji nie jest zainteresowana przeniesieniem swojej głównej siedziby czy rozpoczęciem działalności w tym regionie, wybierając bardziej rozwinięte ośrodki, takie jak Poznań czy Warszawa. Istniejące zakłady produkcyjne nie mogą natomiast zatrudnić wszystkich zainteresowanych. Wiele osób zarabia równowartość minimalnej płacy krajowej lub dorywczo dorabia, aby utrzymać koniec z końcem.

 

Porównując pensje we wspomnianych regionach z zarobkami w stolicy, wielu z nas może dziwić, iż spora część studentów decyduje się pozostać w województwie, ponieważ ciężko im wyjechać w lepsze rejony kraju. Nadzieja jednak w rozwoju firm z branży IT, które rozpoczynają poszukiwanie nowych pracowników. Z czasem jest szansa na zatarcie różnic pomiędzy lepiej i nieco gorzej rozwiniętymi województwami i średnie zarobki w Polsce będą realne dla wszystkich rodaków. 

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie