Stacje tankowania wodorem w polskich planach

Pojazdy zasilane wodorem coraz częściej pojawiają się na międzynarodowych trasach. Polska wychodzi na przeciw potrzebom kierowców.

Stacje tankowania wodorem w polskich planach
Alternatywa dla stacji paliwowych?

Instytut Transportu Samochodowego opracowuje właśnie plan implementacji infrastruktury pozwalającej na tankowanie pojazdów wodorem.

Pierwsze tego typu stacje w Polsce miałyby powstać w Warszawie i Poznaniu, a kolejne w Gdańsku, Białymstoku, Katowicach, Krakowie, Wrocławiu i Łodzi, a więc w strategicznych punktach na transportowej mapie Europy.

Projekt HIT-2-Corridors, w ramach którego przygotowywana jest koncepcja wdrożenia stacji tankowania wodorem, jest częścią europejskiego programu HIT mającego na celu połączenie korytarzy TEN-T (transeuropejskiej sieci transportowej) stacjami tego alternatywnego paliwa.

Specjaliści zapewniają, że tankowanie wodorem jest bezpieczniejsze od zasilania pojazdu gazem LPG czy benzyną, bo pomimo, iż pierwiastek ten jest silnie łatwopalny to jako ponad czternastokrotnie lżejszy od powietrza opuści rozszczelnioną instalację nim dojdzie do jego z nim reakcji. Alternatywne paliwo jest też, zdaniem ekspertów, przyjazne środowisku i dlatego tak ważna jest jego popularyzacja.

PODZIEL SIĘ

Powiązane artykuły na stronie